Düden çayının su kalitesinin incelenmesi ve Akdeniz'e taşınan kirlilik yüklerinin mevsimsel değişiminin belirlenmesi
Investigation of water quality of Düden river and determination of the seasonal variations of the pollution loads carried to the Mediterranean sea
  1. Tez No: 131752
  2. Yazar: AYÇA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET DÜDEN ÇAYTNIN SU KALİTESİNİN İNCELENMESİ VE AKDENİZ'E TAŞINAN KİRLİLİK YÜKLERİNİN MEVSİMSEL DEĞİŞİMİNİN BELİRLENMESİ Ayça ERDEM Danışman: Prof. Dr. Bülent TOPKAYA Yüksek Lisans Tezi, Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Mayıs 2002, 116 Sayfa Deniz suyu kalitesi, turizmden yüksek gelir sağlayan ülkemiz için oldukça önemlidir, ancak kıyı bölgelerimiz, özellikle Ege ve Akdeniz, karasal kaynaklı kirleticiler; akarsular ve denize deşarj edilen atık sular ile yoğun bir şekilde kirletilmektedir. Her ne kadar kirliliğin etkisini azaltmak ve kontrol etmek için turizm bölgelerinde atık su arıtma sistemleri kullanılıyorsa da, akarsuların su toplama havzasından taşıdıkları kirleticilerin kontrolü son derece güçtür. Antalya ilinin en önemli turistik yörelerinden biri olan Lara kıyı bölgesi, özellikle son 10 yılda imara açılarak yoğun bir kentleşme ile karşı karşıya kalmıştır. Bölgede altyapının henüz tamamlanmamış olması da kıyı bölgesinin geleceği açısından büyük sorundur. Bu çalışmada, Lara bölgesinden Antalya Körfezi'ne dökülen Düden Çayı'nın su kalitesi incelenmiş ve mevsimsel kirlilik yükü hesaplanmıştır. Hesaplanan kirlilik yükleri körfeze önemli miktarlarda bitki besin maddesi, katı madde ve koliform bakteri taşıdığını göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Antalya Körfezi, Akdeniz'in kirlenmesi, Düden çayı, Karasal kaynaklı kirleticiler, Kirlilik yükleri JÜRİ: ProfDr. Bülent TOPKAYA Doç.Dr. Ayşe MÜHAMMETOĞLU Doç.Dr. Erol KESKİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF WATER QUALITY OF DUDEN RIVER AND DETERMINATION OF THE SEASONAL VARIATIONS OF THE POLLUTION LOADS CARRIED TO THE MEDITERRANEAN SEA Ayça ERDEM Advisor: Prof.Dr. Bülent TOPKAYA M.Sc. in Environmental Engineering May 2002, 116 Pages Sea water quality is very important for Turkey which has a high income from tourism. However the coastal zones of the Aegean Sea and the Mediterranean Sea, are polluted by land based pollutants such as wastewater discharges and rivers. In order to mitigate and control the impact of pollution in tourism areas, wastewater treatment systems are used, but it is rather difficult to control the pollutants coming from drainage areas carried by rivers. Lara Region which is one of the most important touristic places in Antalya, has been faced an incentive urbanization especially in the last ten years. Incomplete infrastructure will be an important problem for the future of the region. In this study, the water quality and the seasonal pollutant loads of Düden River, flowing into Lara Region, has been examined. The resulting pollution loads showed that high amounts of plant nutrients, solids and coliforms are carried to the Bay. KEY WORDS: Antalya Bay, Pollution of the Mediterranean Sea, Düden River, Land- based pollutants, Pollution loads COMMITTEE: Prof.Dr. Bülent TOPKAYA (Advisor) Assoc.Prof.Dr. Ayşe MUHAMMETO?LU Assoc.Prof.Dr. Erol KESKİN