Mısırda (Zea mays L. ) ekim zamanında tohum tutma ve diğer bazı özellikler üzerine etkileri
The Effects of different sowing dates on the some agronomical characters and kernel set in maize (Zea mays L. )
- Tez No: 131753
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET MISIRDA (Zea mays L.) EKİM ZAMANININ TOHUM TUTMA VE DİĞER BAZI ÖZELLİKLER ÜZERİNE ETKİLERİ Safinaz YASAK Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof Dr. M. Emin TUGAY Haziran 2002, 69 sayfa Bu araştırma Antalya koşullarında iki farklı yerde, üç farklı mısır çeşidi ile (Arifiye, Ant-90, TTM 81-19) farklı ekim zamanlarının tane tutma ve diğer bazı özellikler üzerine etkilerini araştırmak amacıyla 2001 yılında yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde kampüsde 4, Aksu'da 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Ekim zamanlan ana parselleri, çeşitler alt parselleri oluşturmuştur. Kampüsde 11 farklı ekim zamanı 26 Mart tarihinden 23 Ağustos'a kadar, Aksu'da 8 farklı ekim zamanı 2 Mayıs tarihinden 9 Ağustos'a kadar yaklaşık 15'er gün ara ile ekilmiştir. Bir yıllık sonuçlara göre her iki yerde de ekim zamanlan arası farklılıklar, ilk koçan yüksekliği, koçan püskülü gösterme tarihi, tepe salkımı gösterme tarihi, bitki biyolojik verimi, bitki tane verimi ve hasat indeksi istatistiki olarak önemli çıkmıştır. Çeşitler arası farlılıklar her 3d yerde de incelenen karakterler bakımından istatistiki olarak önemli bulunmuştur (Kampüsdeki bitki tane verimi, 1000 tane ağırlığı, koçan tane verileri dışında). Ant - 90 ve TTM 81-19 çeşitlerinin Arifîye çeşidinden daha iyi performans gösterdiği görülmüştür. En uygun ekim zamanının ana üründe 26 Mart - 17 Mayıs, ikinci üründe 12 Haziran - 6 Temmuz dönemleri olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ekim zamanı, tane tutma, verim, sıcaklık, bağıl nem, çiçeklenme. JÜRİ: Prof. Dr. M. Emin TUGAY Doç. Dr. Bülent SAMANCI Yard. Doç. Dr. Zekeriya AKMAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF DIFFERENT SOWING DATES ON THE SOME AGRONOMICAL CHARACTERS AND KERNEL SET IN MAIZE {Zea mays L.) SafinazYAŞAK M. S. Thesis, Department of Field Crops Adviser: Prof. Dr. M. Emin TUGAY June 2002, 69 pages This research was conducted to investigate the effects of different sowing dates on the some agronomical characters and kernel set in maize at two different locations, (Campus and Aksu) under Antalya conditions. The experiments were arranged as randomized complete block design with four replications in Campus and three replications in Aksu. Sowing dates were considered as main plot and the cultivars as subplot. A field trial in Campus was carried out studying 1 1 different sowing dates beginning from 26 March to 23 August and a field trial in Aksu was carried out studying 8 different sowing dates beginning from 2 May to 9 August with aproximately 15 days intervals. Acording to one year results, the effects of sowing dates were statistically significant in first ear height, number of days to pollmation, number of days to fertilization, biological yield in plant, grain yield in plant and harvest index both locations. Significant differences were obtained among varieties for all the characters both locations (except for grain yield in plant, 1000 kernel weight and number of kernel per ear which were not statistically significant in Campus). Ant -90 and TTM 81-19 had better performance than Arifiye. It was found that the most suitable sowing dates were 26 March - 16 May for main crop and 12 June - 6 July for second crop. KEY WORDS: Sowing date, kernel set in maize, yield, temperature, relative humudity, flowering. COMMITTEE: Prof. Dr. M. Emin TUGAY Assoc. Prof. Dr. Bülent SAMANCI Asst. Prof. Dr. Zekeriya AKMAN n