Servikal örneklerde human papillomavirus DNA'sı varlığının hybrid capture yöntemiyle araştırılması
- Tez No: 131796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KALELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
02ET Bu çalışmada herhangi bir şikayetle Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran kadınların servikal sürüntü örneklerinde HPV infeksiyonunun göstergesi olarak HPV DNA varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca HPV infeksiyonu ile infeksiyonun oluşumunda etkili olabilecek faktörler arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Katılımcıların servikal örneklerinde HPV DNA saptanması ile servikal sitoloji sonuçlan arasındaki ilişki de ortaya konulmuştur. Çalışmada Hybrid Capture yöntemi kullanılarak 206 katılımcının 10'u (%4.9) servikal HPV DNA için pozitif olarak saptanmıştır. HPV DNA test sonuçları, HPV infeksiyonu ile ilişkilendirilebilecek demografik ve sosyoekonomik faktörler, sigara - alkol kullanımı, cinsel davranışlar, ilk adet yaşı, doğurganlık özellikleri, doğum kontrol yöntemleri, tanısı konulmuş jinekolojik hastalıklar, polikliniğe başvuru nedenleri, genital siğillerin varlığı gibi faktörlerle istatistiksel olarak analiz edildiğinde anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Fakat servikal HPV DNA pozitifliği çalışma grubunun yaş ortalamasına göre daha genç yaş grubunda (30- 39 yaş grubunda, %7.3), eğitim düzeyi 12 yıldan az olanlarda (%6.9), daha düşük gelir grubu içindekilerde (%11.8), ilk cinsel ilişkisi daha erken yaşlarda olanlarda (15-19 yaş, %6.3), doğum kontrol yöntemi olarak OK kullananlarda (%7.7) ve genital siğili olanlarda (%5.9) daha fazla saptanmıştır. Ayrıca ilk cinsel ilişki yaşı ve gebelik sayısı artıkça pozitiflik oranının giderek azaldığı gözlenmiştir. HPV test sonuçları Pap smear sonuçları ile birlikte değerlendirildiğinde, HPV DNA pozitiflik oranı normal sitolojili kadınlarda %2.1, epitelyal hücre anormallikleri olan kadınlarda %42.9 olarak saptandı. HPV DNA pozitiflik oranı; epitelyal hücre anormalliklerine sahip olanlarda, normal sitolojiye sahip olanlara göre istatistiksel olarak çok anlamlı farklılıktaydı (p=0,000). Epitelyal hücre anormalliklerinin şiddeti arttıkça, saptanan HPV DNA miktarının da arttığı gözlendi. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, existance of HPV DNA which indicated a Human papillomavirus infection was searched among the women who applied to Gynecology and Obstetric Clinic with any of gynecologic complaints. Beside this, factors which might have potential influence on HPV infection evaluated together with the infection itself. We also put forward the relation between HPV DNA existance in the cervical specimens and the findings of cervical cytologic examinations. Ten percent of the 206 women who were enrolled to the study found to be positive for cervical HPV DNA by using solution hybridization method. Although no significant relation was found between HPV DNA positivity and factors which may effect HPV DNA existance such as social and economic status, smoking, alcohol consumption, sexual behaviors, age of menarche, birth status, contraception methods being used, any of diagnosed gynecologic illness or application complaints and existance of genital warts, HPV DNA positivity found to be higher among younger population (7.3 %), women having lower educational (6.9 %) and income level (11.8 %), oral contraceptive users (7.7 %), women who had their first sexual intercourse at lower ages (6.3 %) and had history of genital warts (5.9 %). And it is also observed that HPV positivity increased as the age at first sexual intercourse got lower and number of pregnancies increased. When the cytologic results were evaluated with the HPV DNA test results, HPV DNA positivity found to be 2.1 % among the women who had normal cervical cytology and 42.9 % among the women who had epithelial cell abnormalities. The HPV DNA positivity and findings of epithelial cell abnormalities found to be associated with each other at a very good significance level (p=0.000). It was also found that as the severity of epithelial cell abnormalities increased, the amount of HPV DNA detected increased. 70