Sürekli ayaktan periton diyalizi hastalarında gelişen peritonitte üreyen etken mikroorganizmalar ve çeşitli antibiyotiklere duyarlılıkları
- Tez No: 131816
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada Selçuk Üniversitesi. Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Nefroloji Böliimü'ndc SAPD uygulanan 115 hasta, 2310 hasta ayı boyunca peritonit yönünden, Merkez Mikrobiyoloji I.aboratuvarı'nda incelemeye alındı. İncelemeye alman periton sıvısında peritonite neden olan mikroorganizmanın; izolasyonu, identifikasyonu ve çeşitli antibiyotiklere duyarlılığının değerlendirilmesi amaçlandı. Otomatize kültür (BACTEC Becton Dickinson ) yöntemiyle periton sıvısı mikrobiyolojik yönden incelendi. Peritonit epizodlarımn 78'inde (%64) kültürde etken mikroorganizma üredi; bunların 51 'i (%65.4) Gram pozitif bakteri, 23'ü (%29.4) Gram negatif bakteri, 2'si (%2.5) Mikobakteriyum, 2'si (%2.5) mantar olarak tespit edildi. Gram pozitif bakterilerin dağılımı; 20'si (%25.6) Koagülaz negatif stafilokok (KNS), 13 'i (%16.6) Staphylococcus aureus, 9'u (%11.5) Enterococcus spp., 4'ü (%5.1) Corynebacleriıım spp, 3'ü (%3.8) Streptokok (pnömokok ve enterokok dışındakiler), l'i (%1.2) Peptostreptococcus spp. Gram negatif bakterilerin dağılımı ise 7'si (%8.9) E.coli, 6'sı (%7.6) Klebsiella spp, 3'ü (%3.8) Pseudomonas spp, 2'si (%2.5) Enterobacter spp, l'i (%1.2) Acinetobacter boumanii, l'i (%1.2) Proteus spp, l'i (%1.2) Morgamlla morganü, l'i (%1.2) Moraxella catarrhalis, l'i (%1.2) Neisseria spp. olarak tespit edildi. Santrifüje edilen diyaliz sıvısının sedimentinden yapılan boyamalardan kültür pozitif 78 örneğin 45'inde (%57.6) kültürle uyumlu mikroorganizma görüldü. Bunların 28'i Gram pozitif 13'ünde Gram negatif bakteri 2'si mantar olarak değerlendirildi. Kültürde üreyen mikroorganizmanın tiplendirilmesinde klasik bakteriyolojik yöntemler ve API yöntemi (Biomerieux,France) kullanıldı. Kültürde üreyen bakterilerin bazı antimikrobiyallere duyarlılık durumları Mueller- Hinton ağarda Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemiyle NCCLS'e göre yapıldı. Gram pozitif bakterilerde en yüksek antibiyotik duyarlılığı vankomisinde saptanırken Enterobacteriaceae' 'da en yüksek antibiyotik duyarlılığı amikasin ve nelilmisinde saptandı.
Özet (Çeviri)
9.SUMMARY In this study. 1 1 5 patients who were under CAPD in the Division of Nephrology Department of Internal Medicine. Meram Faculty of Medicine, Selçuk University were followed up for peritonitis by Central Microbiology Laboratory during 2310 patient months. The purpose of this study was to isolate, identificate and evaluate sensitivity to several antibiotics of microorganisms causing peritonitis in the examined peritoneal fluid. Peritoneal fluid samples were examined microbiologically by the automatized culture method (BACTEC, Becton Dickinson). Microbiological growth occured in 78 peritoneal fluid samples (64%); 51 of thcm(65.4%) were Gram positive bacteria, 23 of them (29.4%) were Gram negative bacteria, 2 of them (2.5%) were mycobacteria and 2 of them (2.5%) were fungi. Spectrum of Gram positive bacteria were as follow: 20(25.6%) coagulase negative staphylococcus, 13(16.6%) Staphylococcus aureus, 9(1 1,5%)Enterococcus spp, 4(5.1%) Coryncbactcrium spp, 3(3.8%) Streptococcus spp,(othcr than pncumococcus and enterococcus) and 1 (1.2%) Peptostreptococcus spp. Spectrum of Gram negative bacteria were follow: 7(8.9%) E.coli, 6(7.6%) Klebsiella spp, 3(3.8%) Pseudomonas spp, 2(2.5%) linterobacter spp, 1(1.2%) Acinetobacter boumani, 1(1.2%) Proteus spp, 1(1.2%) Morganella morganii, 1(1.2%) Moraxclla catarrhalis, 1(1.2%) Neisseria spp. With stainings from centrifuged dialysis fluid sediments microorganisms were seen in 45 out of 78 samples, of these organisms were 28 Gram positive, 13 Gram negative bacteria and 2 fungus. Classical bacteriological methods and API method (Biomeriux, France) were used for typing of culture growing microorganisms. Antimicrobial sensitivity of culture growing microorganisms were evaluated by Kirby-Bauer disk diffusion method in Mueller-Hinton agar according to NCCLS. Highest antimicrobial susceptibility of gram positive bacteria was found to be for vancomycin whereas enterobacteriacea was highly sensitive to amikacin and netilmicin. 36