Tavşanlarda ekstremite iskemi-reperfüzyon modelinde oluşabilecek akciğer hasarına midazolam ve propofolün etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of propofol and midazolam on lung injury in rabbits in extremity ischemia-reperfusion model
- Tez No: 131887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Tavşanlarda Ekstremite İskemi-Reperfüzyon Modelinde Oluşabilecek Akciğer Hasarına Propofol ve Midazolamın Etkilerinin Karşılaştırılması Dr. Emine Çapar, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD., İzmir Giriş. Ekstremite cerrahilerinde turnike, distal kan akımının kesilmesi ve cerrahi görüşün daha iyi olmasının sağlanması amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Serbest oksijen radikallerinin salınması, pro-oksidan ile antioksidan arasındaki dengeyi bozar ve reperfuzyon hasarının patofizyolojik sekelinde primer rol oynar. İskemi -reperfuzyon hasarında anestetik ajanların etkileri, bilimsel olarak ve klinik uygulamalar açısından dikkati çekmektedir. Biz tavşanlarda ekstremitede turnike ile oluşturulan iskemi-reperfuzyonun neden olduğu lokal ve uzak organ (akciğer) hasarına sedasyon dozunda uygulanan propofol ve midazolamın etkilerini inceledik. Gereç ve Yöntem. Yirmibir tane 1400-2600 gr ağırlığında Yeni Zelanda tavşanı çalışmaya dahil edildi. Tüm tavşanlara epidural anestezi sağlayarak turnike ağrısını engellemek amacıyla sakral kanal yoluyla epidural kateter yerleştirildi. Bu işlemden bir gün sonra tavşanlar üç gruba ayrıldı. Kontrol grubu (Grup K); sadece dört saat iskemi dört saat reperfuzyonun uygulandığı grup (n=7), Midazolam grubu (Grup M); intravenöz (iv) midazolam infuzyonu ile sedasyon sağlanan ve dört saat iskemi dört saat reperfuzyonun uygulandığı grup (n=7), Propofol grubu (Grup P); iv propofol infuzyonu ile sedasyonun sağlandığı ve dört saat iskemi dört saat reperfuzyonun uygulandığı grup (n=7). Bilateral alt ekstremite iskemisi trokantör major distalinden turnikenin bağlanması ile oluşturuldu. Dört saat sonra turnikenin açılmasıyla reperfuzyon sağlandı. Tüm bu süreç boyunca 15 dakikada bir ortalama arteriyel basmç, kalp atım hızı, solunum sayılan kaydedildi. İskemi öncesinde, reperfüzyondan 5 dakika sonra ve dört saatlik reperfuzyonun sonunda arteriyel kan örnekleri alındı, pH, PaC>2, PaC02, laktat ve elektrolitlere bakıldı. Dört saat reperfuzyon sonrasında iv tiyopental ile derin anestezi sağlanarak sternotomi ile doku Örnekleri alındı. Akciğer ve kas dokusunda malondialdehid (MDA) değerine bakıldı. Histopatolojik olarak akciğerde alveoler hemoraji, alveoler ödem, interstisyel ödem ve kas ve akciğer dokusunda nötrofîl infîtrasyonu açısından değerlendirme yapıldı.Bulgular. Ortalama arter basıncında, propofol grubunda iskeminin 3. saatinde kontrol grubuna göre düşük olması dışmda gruplar arasında belirgin fark saptanmadı. Kalp atım hızının, propofol grubunda özellikle reperfuzyon döneminde diğer gruplardan anlamlı olarak düşük olduğu saptandı. Akciğer ve iskemik kas dokusunda MDA değerleri, alveoler hemoraji ve ödem, interstisyel ödem skorları gruplar arasında istatistiksel açıdan farklı değildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of The Effects of Propofol and Midazolam on Lung Injury in Rabbits In Extremity Ischemia-Reperfusion Model Dr. Emine Çapar, Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Izmir. Background. The application of a tourniquet for limb surgery is often used to limit distal dissection and to improve exposure of the operative field. The release of oxygen free radicals disturbs the prooxidant-antioxidant balance and plays a central role in the pathophysiological sequel of reperfusion injury. The effects of anesthetic agents on ischemia- reperfusion injury are of considerable scientific and clinical interest. We examined the effects of sedating dose of propofol and midazolam on local and remote organ (lung) injury in rabbits due to limb tourniquet-induced ischemia-reperfusion. Material and method. Twenty-one New Zealand rabbits, weighing 1400-2600 gr were included in this study. Epidural catheter was inserted via the sacral route in order to prevent tourniquet pain with epidural anesthesia in all rabbits. One day after this process, rabbits were divided into three groups. Control group (Group K); had four hours of bilateral hindlimb ischemia followed by four hours of reperfusion ( n=7), Midazolam group (Group M); was sedatized with iv midazolam infusion and had four hours of bilateral hindlimb ischemia followed by four hours of reperfusion ( n=7), (Group P) propofol group; was sedatized with iv propofol infusion and had four hours of bilateral hindlimb ischemia followed by four hours of reperfusion ( n=7). Bilateral hindlimb ischemia was formed by tying tourniquets below the greater trochanter. After four hours of ischemia, tourniquets were untied and the extremities were reperfused. During this period rabbits were monitorized for mean arterial pressure, heart rate, respiratory rate every 15 minutes. Blood samples were taken for arterial blood gas analysis before ischemia, 5 minutes following reperfusion and at the end of the reperfusion. The tissue samples were taken at the end of the four hours of reperfusion by sternotomy under thiopental anesthesia. Lung and muscle MDA and histopathological ( histologic lung injury score, the number of neutrophils in both lung and muscle) damage were investigated. Results. Mean arterial pressure was lower in propofol group compared to the control group at third hour of ischemia; and it was similar among groups at the other time periods. In the propofol group especially during reperfusion period heart rate was significantly lower thanother groups. MDA levels, alveolar hemorrage and edema, interstitial edema scores in lung and ischemic skeletal muscle tissues were not different significantly between groups.