Kardiyopulmoner bypass cerrahisinde N-Asetilsisteinin antioksidan sistem ve reperfüzyon hasarı üzerine koruyucu etkisi
The protective effect of N-Acetylcysteine on antioxidant system and reperfusion injury in cardio-pulmonary bypass surgery
  1. Tez No: 131886
  2. Yazar: AYŞE GÜL UÇAR KARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY TUNCER PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
59 ÖZET Bu çalışmada elektif aortokoroner bypass greft cerrahisi planlanan hastalarda NAS uygulamasının, miyokardiyal iskemi reperfüzyon hasan üzerine etkisi araştırılmıştır. Iskemik kalp hastalığı olan 30 hasta kontrol (n:15) ve NAS (n:15) grubu olarak rastgele ikiye ayrıldı. Preoperatif, iskemi, reperfüzyon ve postoperatif dönemlerinde SOD, GSH-Px, katalaz, MDA düzeyleri ile biyokimyasal, hematolojik ve hemodinamik veriler ölçülerek, NAS'in iskemi reperfüzyon hasarına ve olası organ disfonksiyonlarına etkisi araştırıldı. NAS grubundaki hastalarda iskemi ve reperfüzyon dönemlerinde MDA düzeyleri daha düşük bulundu (p2/Fi02 oranı özellikle postoperatif dönemde daha yüksek bulundu. Ancak iki grupta da bu oran 300'ün altında değildi. Ayrıca iki grupta da uzak organ disfonksiyonuna rastlanmadı. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, KPB'ın oksidan strese yol açtığını ve endojen antioksidan sistemin de buna yanıt olarak hızla aktif hale geldiğini gösterdi. İskemi öncesi ve iskemi sırasında uygulanan NAS'in iskemi reperfüzyon hasarını azaltabileceğini düşündürdü. Ancak NAS'in uygulama şeması ile ilgili farklı tasarlanmış araştırmalar, optimum dozun belirlenmesine ve elde edilen yararın artmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY In this study, the effect of NAC on myocardial ischemia reperfusion injury was investigated on patients going on elective aortocoronary bypass grafting. Thirty patients having ischemic heart disease were randomized into two groups as control (n=15) and NAC (n=15) groups. SOD, GSH-Px, catalase and MDA levels, biochemical, hematologic and hemodynamic datas were measured in preoperative, ischemia, reperfusion and postoperative periods and the effect of NAC on ischemia reperfusion injury and likely organ dysfunction was investigated. It was observed that MDA levels were lower than control group in ischemia and reperfusion periods in the NAC group (p2 / FİO2 ratio was higher in the NAC group, especially in the postoperative period. However, this ratio was not lower than 300 in both groups. Additionally no end-organ dysfunction was observed in both groups. This study concludes that cardio pulmonary bypass grafting causes oxidative stress, so endogenous antioxidant system becomes activated immediately. We suggest that NAC administration before and in ischemia period can reduce ischemia reperfusion injury. However, to find optimum NAC dosage advanced studies are necessary. *"r%