Beyaz gömlek hipertansiyonunda sempatik sinir sistemi anlık aşırı çalışması ve devamlı diyastolik kalp fonksiyon bozukluğu
  1. Tez No: 131922
  2. Yazar: MUSTAFA BALAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA SAĞLIKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Normotensif bireylerin klinikte ölçülen kan basıncı değerlerinin, günlük kan basıncı ölçümlerinden sürekli olarak yüksek bulunması Beyaz Gömlek Hipertansiyonu olarak adlandırılmaktadır. Primer hipertansiyonu olan olgularda klinikte ölçülen kan basıncının, normal yaşamda ölçülen kan basıncından yüksek olması ise Beyaz Gömlek Etkisi olarak bilinmektedir. Klinik önemi, uç organ hasan ve patogenezi tartışmalıdır. Bu araştırmada 10 sağlıklı kontrol ile 20 beyaz gömlek etkisi olmayan primer hipertansiyonlu, 20 beyaz gömlek etkisi olan primer hipertansiyonlu ve 20 beyaz gömlek hipertansiyonlu hasta karşılaştırıldı. Olguların serum lipid düzeyleri, plazma norepinefrin düzeyleri, vücut kitle indeksleri ve ekokardiyografı ile sistolik ve diyastolik fonksiyonları değerlendirildi. Trigliserid değerleri kontrollerde 93.30±29.50 mg/dl, primer hipertansiyonlularda 152.05+53.20 mg/dl, beyaz gömlek etkisi olanlarda 156.05±43.04 mg/dl ve beyaz gömlek hipertansiyonlularda 205.30±76.10 mg/dl idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT White coat hypertension has been described continuously higher clinical blood pressure levels than day-time blood pressure levels in normotensive subjects. It has been known that the increased clinic blood pressure measurement in patient with primary hypertension is named as white coat effect. This study consisted of 10 normotensives, 20 primary hypertensives, 20 primary hypertensives with white coat effect and 20 patients with white coat hypertension. In this study we evaluated plasma lipid levels, levels of plasma norepinefrin and angiotensin II, body mass index echocardiographycally cardiac systolic and diastolic functions. The triglyceride levels were 93.30±29.50 mg/dl, 152.05±53.20 mg/dl, 156.05±43.04 mg/dl and 205.30±76.10 mg/dl in controls, primary hypertensives, primary hypertension with white coat effect and white coat hypertensives, respectively.