Böbrek transplantasyonunda 24 saatlik kan basıncı monitorizasyonu
Ambulatory blood pressure monitoring in renal transplantation
  1. Tez No: 131923
  2. Yazar: ÖMER BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA GÜVEN APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
36 ÖZET Böbrek transplantasyonu hem hayat kalitesinin daha iyi olması hem de son dönem böbrek yetersizliği tedavisinde yaşam süresini en çok uzatan tedavi olması yönüyle seçkin tedavi haline gelmiştir. Ülkemizde halen transplantasyon sonrası ölümlerin en sık nedeni enfeksiyon hastalıkları olmasına rağmen tüm dünyada enfeksiyon kontrolünün sağlanması ile kardiyovasküler komplikasyonlar daha ön plana çıkmıştır. Hipertansiyonun hem normal toplumda hem de böbrek transplantasyonu alıcılarında kardiyovasküler hastalık riskini artırtığı gösterilmiştir. Böbrek transplant alıcısında hipertansiyon saptanması ve uygun kontrol edilmesi gerek kardiyovasküler komplikasyonları azaltmada gerekse allograft sağ kalımı uzatmak için anahtar rol oynar. 24 saatlik kan basıncı ölçümünün sınırda hipertansiyon tanısı koyma olası hedef organ zedelenme riskini azaltma ve antihipertansif tedavi etkinliğini denetlemek gibi önemli bir işlevi vardır. Bu çalışmaya Nisan 2002- Ekim 2002 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Transplantasyon Polikliniğine başvuran 66 alıcı ardışık olarak alındı. Alıcılar allograft fonksiyonuna göre kreatinin değeri 1.4 mg/dl ve üzerinde olanlar veya antihipertansif ilaç kullananlar kötü graft fonksiyonu gösteren (yüksek kreatinin grubu-Grupl) ve kreatinin 1.4mg/dl nin altında danlar iyi greft fonksiyonu gösteren (düşük kreatinin grubu) gruplar olarak iki grupta sınıflandı. Daha sonra ofis kan basıncı ölçümleri ile kan basıncı 140/90 mmHg ve üzerinde olanlar ve/veya antihipertansif tedavi kullananlar yüksek kan basınçlı;37 140/90 mmHg altında olanlar normal kan basınçlı alıcılar olarak kabul edildi. Düşük kreatinin grubunun bir kısmında kan basıncı yüksek (Grup 2) ve diğerlerinde kan basıncı normal idi (Grup 3). 24 saatlik kan basıncı monitorizasyonu yapılarak ofis ve monitör kan basıncı arasındaki farklar grup içi ve gruplar arasında karşılaştırldı. Alıcılara ait demografik veriler immunosüpresif tedavi, ortalama ve başvuru sırasındaki serum kreatinin, ürik asit, lipid profiHeri ve aldıkları antihipertansif tedavi kaydedildi. Kalsinörin inhibitörlerine göre sınıflama yapılarak neoral ve takrolimus alan gruplar ofis ve monitör kan basıncı değerlerine göre karşılaştırıldı. Son bir analiz olarak 24 saatlik izlemde nondipper olan alıcılar belirlendi ve dipper olma özelliğine etkin eden faktörler araştırıldı. Veriler bilgisayara kaydedilerek SSPS 10,0 programı ile istatistik hesaplamaları yapıldı. Sürekli değişkenler gruplar arası değerlendirmeler one-way ANOVA testi ve post-Hoc analizi ile; grup içi değişiklikler ise t testi ile karşılaştırıldı. Kategorik değişkenler için ki-kare testi kullanıldı. Sürekli değişkenlerle hipertansiyon varlığı ve kan basıncı değerleri arasında ilişki lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY Renal transplantation becomes preferred therapy not only due to better life quality but also increase in survival in end stage renal failure. Although infection is the most common cause of death in post-transplant period in our country, after the control of infection cardiovascular complications are now pronounced more than before. Hypertension was shown to increase cardiovascular complications not only in normal population but also in renal transplant recipients. Diagnosis of hypertension and appropriate treatment of it in renal transplant recipients reduce cardiovascular complications and play a key role in lengthening the survival of allograft. Blood pressure measuring for 24-hour has important function in diagnosing borderline hypertension, reducing end organ damage and controlling the efficacy of antihypertensive treatment. 66 consecutive recipients who have been followed in our transplantation unit between April 2002 and October 2002 are enrolled in this study. Recipients were devided into groups according to allograft function, which identified patients having well engraftment if they have creatinine below 1.4 mg/dl (low creatinine group) and poor engraftment if they have creatinine equel to or more than 1.4 mg/dl or using antihypertension therapy (high creatinine group-Group 1). Afterward the recipients having office blood pressure equal to or more than 140/90 mmHg and using antihypertensive drugs were classified as hypertensive; the recipients having office blood pressure below 140/90 mmHg were classified as normotensive. In low creatinine group, there was two group: the first one was hypertensive named group 2 and the other was42 normotensive named group 3. 24-hour Wood pressure measurement was used to compare differences inside and between groups. The recipient's demographic data, immunosuppressive therapy, creatinine, uric acid, lipid profile mean values and values measured on admission were recorded. According to the calcineurine inhibitors two other groups that are taking neoral and tacrolimus were defined and their office and monitor blood pressures were considered. As -a 4ast analysis, non-dippers were 140/90 mmHg), in group 1 only 4 recipient (%15), and in group 2, 5 recipients (%25) were accepted to be hypertensive. These recipients were accepted as uncontrolled hypertensives, since their mean blood pressures were higher than 107 mmHg. There was no significance for uncontrolled hypertension in groups with ambulatory blood pressure monitoring (p:0.5, %2 : 1,582). When the mean blood pressures compared, in group 1 and 2, the patient number was higher for whom the blood pressure was measured lower with monitor blood pressure then office blood pressure. But in the group (p:0.5) and between the groups (p:0.4) no significance was observed. In group 1 and 2, between 47 hypertensive patients, 25 of them had lower monitor blood pressures. When the night and daily blood monitorings were compared, the night blood pressures were reduced for the whole recipients.44 In night blood pressure monitoring, for being dippers, no significance was found (p:0.5, %2 :3,815). Most of the recipients were non-dippers (%85, %60, %73 in groups respectively). In group 1 and 3 no relation between depping status and the parameters were found. In group 2, there was significant difference between non-dipping status and the increase in serum creatinin and uric acid levels and older donors. For the other parameteres no significance was observed. When the recipients' immunosupressive therapy examined for groups, the dispersion of immunosupressive were non homogen. When the calcineurine inhibitors were compared for hypertension frequency by office blood pressures, hypertension was higher in the neoral users (%83 for %55, p:0,001). When the night blood pressure were compared for two calcineurin inhibitors for being dippers, no significance was found. (%26 for neoral users, %20 of tacrolimus users, p:0,5). According to ambulatory blood pressure monitoring, no significance was found for hypertension frequency for two calcineurin inhibitors (%83 for %60, p:0.G62). However when the office and monitor blood pressures were compared for blood pressures, no significance was observed for the two therapy modelities. Neoral users were taking no antihypertensive agent. %55 of neoral users were taking two or more than two antihypertensive drug but that was only %10 in tacrolimus group.45 By the diagnosis and control of hypertension, its expected to increase the survey of the allograft and to decrease the cardiovascular morbidity and mortality. In daily follow up its claimed that no real blood pressure was obtained by the use of office blood pressure monitoring. In our study, we also found significant differences between the office blood pressure and 24 hours ambulatory blood pressure monitoring. So we actually offer to use ambulatory blood pressure monitoring for the control of blood pressure in renal transplant recipients. The post transplant hypertension which was known to be seen more by the use of neoral was also observed in the recipient that used tacrolimus and the frequency was similar. So for these complication no difference was observed between calcineurin inhibitors. Although the renal functions were good in renal transplant recipients dipping features weren't seen frequently and it seemed not to be affected by the use of immunosuppressive. On the other side, a close relation between chronic graft disfunction and being non-dippers was showed. So the risk of cardiovascular disease may increase by the impaired graft functions. The frequency of being non-dippers may be decreased by the use of younger people for donors if possible and to be aware of the chronic cyclosporine toxicity on the outpatient visits.