Soliter pulmoner nodüllerin ayırıcı tanısında konvansiyonel ve dinamik bilgisayarlı tomografinin yeri
The value of conventional and dynamic computed tomography in differential diagnosis of solitary pulmonary nodules
- Tez No: 131935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI MUAMMER KARAKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada konvansiyonel ve dinamik bilgisayarlı tomografinin soliter pulmoner nodüllerin ayırıcı tanısmdaki değeri araştırılmıştır. Akciğer radyogramlarında soliter pulmoner nodul saptanan 32 olgu bilgisayarlı tomografi ile tanımlanan nodüllerin morfolojik (lobar yerleşim, boyut ve kontur) ve dinamik (kontrastlanma şekli, prekontrast atenüasyon, tepe atenüasyon, tepe kontrastlanma, rölatif kontrastlanma oranı ve tepe kontrastlanma zamanı) parametreleri yönünden incelenmiştir. Mikrovasküler özelliklerin dolaylı bir göstergesi olan kontrastlanma dinamiğinin ortaya çıkartılmasında IV iomeprol sonrası 115 sn süreyle 5 sn'de bir elde edilen görüntüler kullanılmıştır. Kesin tanılarına göre malign (n=20), benign (n=6) ve inflamatuvar (n=6) olarak gruplandırılan nodüllerin ayırıcı tanısında konvansiyonel ve dinamik parametrelerin değeri ayırıcı analiz (ANOVA) ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE VALUE OF CONVENTIONAL AND DYNAMIC COMPUTED TOMOGRAPHY IN DIFFERENTIAL DIAGNOSIS OF SOLITARY PULMONARY NODULES SUMMARY The purpose of the study was to investigate the value of conventional and dynamic computed tomography in differential diagnosis of solitary pulmonary nodules. 32 cases with solitary pulmonary nodules detected on chest X-rays were investigated with computed tomography to reveal morphologic (lobar localization, size, and edge pattern) and dynamic (enhancement pattern, preenhancement attenuation, peak attenuation, peak enhancement, relative enhancement ratio, and time to peak enhancement) features of their nodules. To reveal enhancement dynamics, an indirect sign of microvascular features, tomographic images received with 5 sec intervals during a period of 115 sec post IV iomeprol administration were used. The nodules were classified as malignant (n=20), benign (n=6) and inflammatory (n=6) according to clinicopathological studies. The value of conventional and dynamic features in the differential diagnosis of the nodules were investigated with discriminant analysis (ANOVA).