Tiroid nodüllerinin radyonüklid yöntemler, ultrasonografi ve iğne aspirasyon biyopsisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid nodüles by radionuclid techniques ultrasonography and fine needle aspiration biopsy
- Tez No: 131948
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Ankara üniversitesi Tıp fakültesi nükleer tıp kliniğine tiroid sintigrafisi için başvuran ve sintigrafisinde hipoaktif soliter nodul tespit edilen 66 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların mevcut ultrasonografi ve ince iğne aspirasyon biyopsileri ile sintigrafik yöntemlerin değerlendirilmesinde sintigrafik yöntemlerin etkinliğinin belirlenmesi amacıyla karşılaştırıldı. Çalışmamızda ince iğne aspirasyon biyopsisine göre yapılan hipoaktif soliter nodüllerin değerlendirilmesinde, Tc-99m MIBI'nin ultrasonografiye göre daha anlamlı olduğunu tespit ettik. RTA'da malign nodüllerde hızlı washout saptanmasına rağmen malign nodul sayısının az olması nedeniyle istatistiksel yorum yapılamadı. Benign nodüllerin tama yakın bölümünde avaskülarite ve vasküler yavaş washout saptanmıştır. Bu bulguların benign nodüllerin tanınmasında yararlı olabileceği kanısına varıldı. llAB'sisinin yetersiz kaldığı durumlarda RTA'nın ince iğne aspirasyon biyopsisi ile kombine yapılmasının tanısal doğruluğu arttırabileceği sonucuna vardık. 47
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sixtysix patients who had been refered to the Ankara University Medical Faculty Nuclear Medicine department for thyroid scanning and showed hypoactive solitary nodule in their scintigraphies were included in the study. Previus results of ultrasonography and fine nidle aspiration biopsy were compared to scintigraphic tecniques in order to evaluate the efficiency of scintigraphic methods in the assessment of malignites. We have revealed that Tc-99m MIBI scintigraphy was more successful than ultrasonography in the evaluation of hypoactive solitary nodules performed according to the fine nidle aspiration biopsy.No statistical evaluation was made because of the small number of malign nodules altought fast washout of malign nodules was observed in radionuclide thyroid anjiography. Avaskularity or slow vaskulary washout observed in almost all benign lesions may be leading in determination of benign lessions. We have conculuded combining radionuclide thyroid anjiography and fine nidle aspiration biopsy may increase diagnostic accuracy in cases where fine nidle aspiration alone was not sufficient for decision. 48