Gated teknosyum-99m sestamibi myokard perfüzyon sintigrafisinin tip II diyabetes mellituslu hastalarda koroner arter hastalığı tanısındaki yeri
- Tez No: 131947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM ABAMOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
95 VI. ÖZET Bu çalışmada, tip II DM hastalarda Tc-99m sestamibi gated MPS yönteminin KAH'nın araştırılmasında tanısal değeri araştırıldı. Koroner arter hastalığı ön tanısıyla izlenen, 36 tip II DM hastası ile klinik bulgu ve risk faktörleri ile KAH yönünden düşük risk taşıyan 14 kontrol olgusu çalışmaya dahil edildi. DM hastaların 14'ü erkek, 22'si kadındı ve ortalama yaşlan 60,17 ± 9,95 yıl idi. Kontrol olgularının 5'i erkek 9'u kadındı ve ortalama yaşlan 49,86 ± 9,3 yıldı. Kontrol olgularının ve DM hastaların tümüne koroner anjiografi ve tek gün stres-istirahat EKG gated Tc-99m sestamibi MPS uygulandı. Kontrol ve hasta grubları arasında BKH, MKH, kalp hızı artışı, MET ve hbAlc değerleri bakımından anlamlı farklılıklar gözlendi. Kontrol grubuna kıyasla grup 2 diyabet hastalarında; BKH ile hbAlc değerleri daha yüksek, MKH ve kalp hızı artışı daha düşük olarak izlendi. Kontrol grubuna göre grup 3 'deki hastalarda MET değerleri ve kalp hızı artışı daha düşük, BKH ve hbAlc değerleri daha yüksek olarak gözlendi. < %45 PEEF sahip diyabetli 6 hastada kontrol grubuna göre düşük kalp hızı cevabı izlendi. QGS paket programı kullanılarak elde edilen sol ventriküle ait EF ve hacimsel parametrelerden; PEEF, ÎEF değerleri, kontrol olgularına kıyasla grup 2 diyabet hastalarında düşük olarak izlendi. Sol ventriküle ait fonksiyonel parametrelerden; OSTKS, OSTHS, OİTHS, GSTKS, GÎTKS, GSTHS, GÎTHS değerleri kontrol olgularına oranla diyabetli hastalarda daha yüksek olarak bulundu. Cinsiyetin anlamlı bir farklılığa neden olmadığı gözlendi. Otomatik ve görsel toplam stres ve istirahat duvar kalınlaşma ve duvar hareket skor değerlerinin korele olduğu gözlendi. Anjiografi sonuçları esas alınarak KAH tanısında gated Tc-99m-sestamibi myokard perfüzyon SPECT'in %50-70 koroner arter lezyonlarmda; duyarlılığı %96 71,4, :özgüllügü %95,4, PTED %90, NTED %82,6 olarak hesaplandı. >%70 koroner arter lezyonlannda; duyarlılığı %80 özgüllüğü %96,8, PTED %80 ve NTED % 100 olarak bulundu (ŞEKİL 6). Damar alanına göre ise; LAD için duyarlılık %73,3, özgüllük %100, PTED %100 ve NTED %84; LCXicin duyarlılık %62,5; özgüllük %92,8, PTED %71,4 ve NTED %89;6; RCA için duyarlılık %80, özgüllük %96,7, PTED %80 ve NTED %96,7 olarak hesaplandı. KAH tanısında genel olarak duyarlılık %75, özgüllük % 95, PTED %92,3, NTED%82,6 olarak saptandı. Bu çalışma perfüzyon ve sol ventrikül fonksiyonun eşzamanlı değerlerdirilmesine imkan veren Tc-99m sestamibi gated MPS 'nin tip II diyabetli hastalarda KAH tanısında kolay, girişimsel olmayan ve güvenilir bir yöntem olarak kullanılabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
97 SUMMARY In this study, the diagnostic value of Tc-99m sestamibi-gated MPI (myocardial perfusion imaging) method in type II DM (diabetes mellitus) patients in the investigation of CAD (coronary artery disease) was evaluated. 36 type II DM patients followed with the prediagnosis of CAD and 14 control cases with a low risk of CAD regarding clinical signs and risk factors were included in the study. Among DM patients, 14 were male and 22 female, and their mean age was 60.17 ± 9.95 years. Among the control cases, 5 were male and 9 female, and their mean age was 49.86 ± 9.3 years. All of the control cases and DM patients underwent coronary angiography and single day stress-resting ECG-gated Tc-99m sestamibi MPS. Between the control group and DM patients, significant differences were detected concerning BHR (basal heart rate), MHR (maximum heart rate), heart rate variability, MET (metabolic equivalence) and HbAlc values. Compared with the control group, BHR and HbAic values were found to be higher in the group 2 DM patients, whereas MHR and heart rate increase were lower. In comparison with the control group, MET values and heart rate variability were determined to be lower in the group 3 patients, whereas BHR and HbAic values were higher. In 6 diabetic patients with a PEEF (postexercise ejection fraction) 70% (Table 5). Regarding the arterial area, sensitivity, specifity, PPV and NPV for LAD lesion were 73.3%, 100%, 100% and 84%, respectively. These values for LCX lesion were found to be 62.5%, 92.8%, 71.4% and 89.6%, respectively. For RCA, parameters were calculated as follows: sensitivity 80%, specifity 96.7%, PPV 80%, NPV 96,7%. Overall, in the diagnosis of CAD in diabetics, sensitivity was determined to be 75%, specifity 95%, PPV 92.3% and NPV 82.6%. This study shows that Tc-99m sestamibi-gated MPI, which allows simultanous evaluation of the perfusion and left ventricular function, can be used as a simple, non-invasive and reliable method in the diagnosis of CAD in type II diabetic patients.