İntraserebral abse ve nekrotik kitlelerin ekoplanar MR görüntülemesinde kalitatif ve kantitatif değerlendirme
Qualitative and quantitative analysis of intracerebral abscess and necrotic neoplastic masses on echo-planar MR imaging
  1. Tez No: 131988
  2. Yazar: A.BURAK GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Konvansiyonel MR görüntülemede, intraserebral abse ya da nekrotik neoplastik kitlelerin ayırıcı tanısında morfolojik açıdan yüksek oranlarda tanısal doğruluk sağlanmakla birlikte, bazı olgularda yetersiz kalınabilmektedir. Çalışmamızın amacı, bu lezyon gruplarının ayırıcı tanısında ekoplanar görüntülemenin konvansiyonel MR görüntüleme tekniklerine katkısını araştırmaktır. Çalışma kapsamına alınan 17 olguda rutin MR sekanslarına ek olarak difüzyon ağırlıklı görüntüleme için eko planar puis sekansı uygulandı. Tüm olgularda lezyonlar öncelikli olarak kalitatif incelemeye alındı. Abse (n=1), astrositom (n=2), glioblastoma multiforme (n=4) ve metastaz (n=5) olgularında lezyonların nekroz alanları nisbeten serbest diffüzyon ile uyumlu hipointens özellikteydi. Abse (n=3) ve hemorajik metastaz (n=2) olgularında kısıtlanmış difüzyon ile uyumlu yüksek sinyal izlendi.
Özet (Çeviri)
QUALITATIVE AND QUANTITATIVE ANALYSIS OF INTRACEREBRAL ABSCESS AND NECROTIC NEOPLASTIC MASSES ON ECHO-PLANAR MR IMAGING SUMMARY In conventional MR imaging, high ratios of distinctive diagnostic results could be obtain in morphology of cerebral abscess or neoplastic masses, but in some cases the distinctive diagnoses could be ineffective. The aim of our study is to find out the assistance of the echo-planar imaging to the conventional MR imaging techniques in order to discriminitive the diagnose of these lesions. The 17 subjects in the coverage of the study, addition to the rutine MR imaging sequences, also echo-planar sequences had been taken for diffusion- weighted imaging. Primarly in all of the subjects qualitative investigation had been held. In diffusion-weighted imaging, absces (n=1), astrositoma (n=2), glioblastoma multiforme (n=4) and metastasis (n=5) the lesions had been observed in hypointense feature due to the unrestricted diffusion. High density signal intensity due to restricted diffusion had been observed in subjects with abscess (n=3) and haemorragic metastasis (n=2).