Talyum gated spect ve gated kan havuzu spect uygulamaları ile sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve bulguların MUGA ile karşılaştırılması
- Tez No: 131987
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, 25(13 erkek,12 kadın) hastaya Talyum gated SPECT (TGS), MUGA ve Gated karı havuzu SPECT (GKS) çalışmaları yapıldı. Hastaların ortalama yaşları 54 idi (yaş aralığı=36-77). TGS ile ortalama ejeksiyon fraksiyonu değeri %58,64± %10,13, ortalama sistol sonu hacim 33,72±23,99 ml_, ortalama diyastol sonu hacim ise 76,12±36,79 ml_ olarak hesaplandı. MUGA ile ölçülen ortalama ejeksiyon fraksiyonu %61,96±%8.62 bulundu. GKS ile ölçülen ortalama ejeksiyon fraksiyonu %59,52±9,92, ortalama sistol sonu hacim 30,24±18.28 ml_ ve ortalama diyastol sonu hacim 70,12±28,94 ml_ olarak hesaplandı. Yapılan istatistiksel analizde, TGS ve MUGA ile ölçülen EF değerleri arasında anlamlı bir korelasyon saptanamadı (Spearman rho=0,164, p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Twenty five patients (13 males and 12 females) were included in this study. All patients underwent TI-201 Gated SPECT (TGS), MUGA and gated bloodpool SPECT procedures. The mean age of the study population was 54 (age range=36-77) The mean ejection fraction with TGS was 58.64%± 10.13%. The mean end systolic volume and the mean end diastolic volume was calculated as 33.72±23.99 mL and 76.12±36,79 ml_ respectively. The mean ejection fraction value for the MUGA study was 61.96%±8.62%. The mean ejection fraction for gated bloodpool SPECT was 59.52%± 9.92%. The mean end systolic volume (ESV) and the mean end diastolic volume (EDV) was calculated as 30.24±18.28 mL and 70,12±28,94 mL respectively. The statistical analysis revealed that the correlation between EF values measured with TGS and MUGA was insignificant (Spearman rho=0.164, p>0.05).