Deneysel periferik sinir yaralanmasında progesteronun iyileştirici etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi
- Tez No: 132027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN REFİK KAYAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZET Sinir sistemi seks steroidlcri için hedef organdır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda seks steroidlcrinin Santral Sinir Sistemi (SSS) ve Periferik Sinir Sistemi (PSS)'ndcki glial hüerelerde diğer sterogenik organlardan bağımsız olarak kolesterolden dc-novo scntczlcncbildikleri gösterilmiştir. Nörosteroid olarak adlandırılan bu moleküllerin erişkin ve gelişmekte olan sinir sistemindeki etkileri ortaya çıkarılmıştır. SSS üzerine pek çok etkileri olan nörosteroidlerin PSS'de de Schwann hücre proliferasyonu, nörotropik faktörlerin sentezi, aksonal büyüme ve myelinizasyona etkileri vardır. Çalışmamızda 250-300 gr ağırlığında Albino tipi erkek ratlar kullanıldı. 10 adet rattan oluşan kontrol grubunda siyatik sinirde bası yaralanması oluşturuldu. 10 adet rattan oluşan deney grubunda ise siyatik sinir zedelenme yaralanması oluşturulduktan sonra l.,5.,9.,13.,17. günlerde sistemik olarak intraperitoneal progesteron verildi. Raflarda l.,4.,7.,14., ve 21. günlerde Siyatik Fonksiyonel İndeks (SFİ) sonuçlan değerlendirildi ve elde edilen sonuçlar kaydedildi. 3. haftanın sonunda elde edilen sonuçlar Mann- Whitney U testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. 4. günden sonra SFİ değerlerinde belirgin farklılıklar elde edilmeye başlandı. 21. günde kontrol grubunda SFİ değeri -30,8 deney grubunda ise -21,5 olarak elde edildi. Bu değerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü (p< 0,05). Deney ve kontrol grupları sakrifiye edildikten sonra periferik sinirler Hematoksilin-Eosin ve Luxol fast blue ile boyanarak incelendi. Deney grubunda kontrol grubuna göre aksonal rejenerasyonla birlikte yeni myelin kılıfın oluşmaya başladığı genç Schwann hücrelerinde sayıca belirgin bir artış tespit edildi. Bunun yanında yine rejenere aksonların etrafındaki myelin kılıfın daha düzenli ve kalın olduğu gözlemlendi. Elde ettiğimiz sonuçlarda progesteronun periferik sinir yaralanmasında aksonal rejenerasyonla birlikte renıyelinizasyona olan olumlu etkilerini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neural system is a target organ for steroids. In recent studies, it has been shown that sex steroids can be dc-novo synthesized in glial cells in Central Nervous System (CNS) and Peripheral Nervous System (PNS) independtly than sterogenic organs. The effect of these molecules called neurosteroids in adult and developing neural system were determined“Neurosteroids”, which have many effects on CNS, effects Schwann cell proliferation, synthesis of neurotrophic factors, axonal growth and myelination. In the study, Albino male rats weighing 250-300 gr were used. These rats were divided into groups as control group and study group. In the control group with ten rats, crushing injury was done in sciatic nerve. In the study group with ten rats, progesterone was intraperitoneally administered in the 1',5,9,13,17 days after crushing injury in sciatic nerve. Sciatic functionally index (SFI) result in 1,4,7,14,21 days were evaluated and the results obtained were recorded. The results obtained at the end of 3 week were statistically evaluated with Mann- Whitney U test. After 4 day, profound differences SFI values were determined. On the 21 day, SIT value was -30,8 in control group, while it was -21,5 in study group. It was seen that this value was statistically significant (p< 0,05). After the subjects in both groups were sacrificd, peripheric nerves were stained with Haematoxylin-Eosin and Luxol-fast blue, and then researched. We determined that in study group young Schwann cells, in which myelin sheath began occur with axonal regeneration, were higher in number than control group. Besides, we determined that myelin sheath around axons was more orderly and thicker. In the result obtained positive effects of progesterone on remyelination as well as axonal regeneration in peripheral nerve injury.