Spinal kord'un deneysel travma modelinde alfa tokoferol kullanımının klinik ve somatosensoriyel evoked potansiyel üzerine etkilerinin gösterilmesi
  1. Tez No: 132026
  2. Yazar: CİHANGİR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN ŞENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışma Ondokuz Mayıs Üniveristesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Laboratuvarında yapılmıştır. Çalışmada Spraque - Dawley türü ratlarda standart bir spinal kord travma modeli kullanılarak iki gün süreyle serbest radikal tutucu ve antioksidan etkinliği olan alfa tokoferol kullanılmıştır. Çalışma, her bir grupta 10 hayvandan oluşan üç ana grup (Kontrol, cham ve deney grubu) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubundaki deneklere herhangi bir travma uygulanmazken, cham grubundaki deneklere travma uygulanmış ancak tedavi verilmemiştir. Deney grubundaki deneklere travma ve tedavi protokolü uygulanmıştır. Bunların sonucunda; SEP.klinik değerlendirme ve patolojik inceleme tetkikleri yapılmıştır. Bu çalışmalarda elde edilen sonuçlar, spinal kord travmasının akut olduğu dönemde, alfa tokoferol kullanımının klinik bulgu ve SEP'de anlamlı değişiklikler yaptığı ve özellikle sekonder (otodestrüktif) yaralanma mekanizması üzerinden etkili olarak yararlı olabileceğini göstermektedir. ANAHTAR SÖZCÜK: Deneysel omurilik yaralanması, Alfa Tokoferol, Somatosensoriyel Evoked Potansiyel VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study mentioned above has been carried out in 19 Mayıs University Medicine Faculty.Physilogy main science ward laboratories. In this study a, standart acute spinal cord trauma model has been applied to Spaque Dawley rats and alpha tocopherol which, has free radical scavenger and antioxidan effectiveness, has been applied to rats during two days. This study has been executed in tree main groups which has ten rats in each sub-groups (Namely : Control, expriment and cham groups) No trauma has been applied to rats in control group, on the other hand.trauma has been applied to rats which are in cham group but no treatment was applied, trauma and treatment has been applied to rats in expriment group. At the end of these expriments, SEP.clinical evaluations and pathological inspections have been carried out. The resultof this studies: When spinal cord trauma is in acute period, the usage of alpha tocopherol is making meaningful differences on clinical findings and SEP, and in especially seconder (Otodestriiktif) injuries by being effective on its mechanism, it can be useful. KEYWORDS: Experimental Spinal Cord Injury, alpha tocopherol, Somatosensorielly Evoked Potential VIII