Deneysel koroziv özofagus yanığında oksidatif hasar ve antioksidan tedavi
- Tez No: 132050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, ratlarda deneysel koroziv özofagus yanığı oluşturularak, serbest oksijen radikallerindeki değişiklikler, melatonin ve steroid tedavisinin koroziv yanığın akut dönemi olan ilk beş günde serbest oksijen radikalleri üzerine etkileri, 4. haftada ise striktür gelişimi üzerine etkileri araştırıldı. Sprague-Dawley cinsi ratlar sham, kontrol, steroid ve melatonin grupları olmak üzere dört gruba ayrıldı. Gehanno ve Guedon'un tariflediği, Lui ve Ricardson'un modifiye ettikleri standart metod kullanılarak % 20 NaOH ile kontrol grubunda yalnızca koroziv yanık oluşturulurken diğer iki grupta ise koroziv yanık oluşturulduktan sonra, bir gruba deksametazon, diğer gruba ise melatonin verildi. Kontrol, steroid ve melatonin grupları dört alt gruba ayrılarak bir, üç ve beşinci günler yanık özofagial dokularda malondialdehit (MDA) ve total glutatyon miktarları tayin edildi. Yirmi sekizinci gün öldürülen gruplarda ise histopatolojik inceleme yapıldı. Kontrol ve steroid grubunda MDA değerleri, bir ve üçüncü günde sham grubuna göre yüksek iken (p< 0.001), kendi aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Beşinci gün sham, kontrol ve steroid grubunun MDA değerleri arasında anlamlı bir fark yoktu (p> 0.05). Melatonin grubunda MDA değerleri, diğer üç gruba göre birinci (p< 0.01), üçüncü ve beşinci gün (p< 0.001) yüksekti. Kontrol grubunda, birinci gün glutatyon seviyeleri yüksek iken (p< 0.001), diğer üç grup arasında fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p> 0.05). Üçüncü günde, glutatyon değerleri steroid ve melatonin grubunda sham ve kontrol grubuna göre düşüktü (p< 0.01). Beşinci gün, total glutatyon değerleri açısından tüm gruplar arsındaki fark anlamlı değildi (p> 0.05). Histopatolojik incelemelerde gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Bu çalışmada, koroziv özofagial yanığın akut nekrotik fazı olan ilk 1-4. günlerinde, doku MDA seviyelerinin yükseldiği gözlendi. Ratlarda % 20 NaOH ile oluşturulan koroziv yanıkta, melatonin (20 mg/kg/gün) prooksidan etki gösterdi. Deksametazonun (1 mg/kg/gün) glutatyonun tüketilmesini artırarak antioksidan sisteme kısmen katkıda bulunduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, we carried out experimental corrosive esophageal burn in rats in order to investigate the changes of free oxygen radicals, the effects of Melatonin and Dexamethasone on free oxygen radicals in acute phase (during the first five days), and their roles in stricture development in 4th week. Ninety-one Sprague Dawley rats were divided into four groups: shame (SH, n = 7), control (C, n = 28), melatonin (M, n = 28), and steroid (D, n = 28). Corrosive esophageal burn, using 20 % NaOH solution, was carried out in control, melatonin, and steroid groups as described in the literature. Following burn occurrence, melatonin and dexametazon were given the melatonin and steroid groups, respectively. The control, melatonin, and steroid groups were divided into 4 sub-groups. Malondialdehid (MDA) and total glutathione levels in burned esophageal tissues were determined in the 1st, 3rd, and 5th days. Histopathological examination of tissues of the animals killed in 28th day of burn was made. MDA levels of control and steroid groups were higher than those of shame group on the first and the third days (p < 0.001) but there was no statistically significant difference between the two groups (p < 0.05). MDA levels in shame, control, and steroid groups were not different on the fifth day (p < 0.05). MDA values in melatonin group were higher than those of other three groups on the first (p < 0.01), the third (p < 0.001), and the fifth days (p < 0.001). Although glutathione levels of the first day in control group were higher than those in the other three groups (p < 0.01), there was no statistically significant difference among of the others (p < 0.05). Total glutathione levels of steroid and melatonin groups were lower than shame and control groups on the third day. On the fifth day, there was no statistically significant difference in all groups (p < 0.05). There was no statistically significant difference among the groups with regard to histopathological examination. This study has shown that the tissue MDA levels increases in acute phase that is seen in the 1st to 4th days of corrosive burn, that melatonin (20 mg/kg/day) has prooxidant effect in corrosive bum produced by 20% NaOH solution, and that dexamethasone (1 mg/kg/day) may partly assist in antioxidant system by increasing the glutathion consumption.