Çocuk yaş gtubunda travma sonrası hormonal değişiklikler ve travma şiddeti ile ilişkisi
  1. Tez No: 132052
  2. Yazar: SALİM BİLİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
2. ÖZET Bu çalışmada travma (penetran veya kunt) sonrası, çocuk yaş grubunda serum »hormon düzeylerinde meydana gelen değişiklikler, Pediatrik Travma Skorlaması île Ölçülen travma şiddeti ile serum hormon düzeyi değişiklikleri arasındaki ilişki ve travma sonrası hormon düzeyi Ölçümüyle travmanın şiddeti, prognoz ve mortalite öngörüsü hakkında fikir edinilip edinilemeyeceği araştırıldı. Eylül 2000 ile Mayıs 2001 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisine travma sonrası ilk 24 saatte getirilen 0-15 yaş grubundan 59 hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubuna ise 35 sağlıklı çocuk seçildi. Hastalar, Acil Serviste Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Araştırma Görevlileri tarafından değerlendirildi. İlk görüldüğü andaki Pediatrik Travma Skoru hesaplandı ve aynı anda kan örneği alında Alman kandan total T3, total T4, serbest T3, serbest T4, TSH, kortizoL östradioL testosteron, prolaktin ve büyüme hormonu çalışıldı. Elde edilen sonuçlar kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Travma grubunda, Pediatrik Travma Skoruna göre travma şiddeti açısından kendi arasında ayrılmış olan iki grup arasında hormon düzeyi değişikliklerinin farklı olup olmadığı istatistiksel olarak değerlendirildi. Travma grubunun genelinde serum hormon değerindeki değişiklikler ile Pediatrik Travma Skoru arasında korelasyon olup olmadığı araştırıldı. Travma grubunda eksitus olan hastalar ile sağ kalan hastalar arasında serum hormon değerleri açısından anlamlı farklılık ohıp olmadığına bakıldı. Sonuç olarak çocuk yaş grubunda travma sonrası serum TT3, ST3 ve TT4, ST4 düzeyinde düşme saptanırken, prolaktin, kortizol, GH düzeyinin arttığı görüldü. Serum TSH seviyesinde ise kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı. TT^ TT4, ST4 düzeyindeki düşüş ve GH düzeyinde artış ile travmanın şiddeti arasında korelasyon olduğu saptandı. Eksitus olan hastalarda TT4 düzeyinin sağ kalanlara oranla daha fazla düştüğü görüldü. Çocuk yaş grubunda travma sonrası TT3, TT4, ST4 ve GH düzeyinin ölçümü ile travmamn şiddeti ve prognozun öngörüsü hakkında, TT4 düzeyindeki düşüşün fezla olması ve bu düşüşün devam etmesiyle de mortalitenin Öngürüsü hakkında fikir edinilebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
3.SUMMARY In this study, we investigated to changes in hormone levels related to trauma severity measured by Pediatric Trauma Score to changes in serum hormons and whether there was prediction value of hormons measurement for severity of trauma, prognozis and mortality in pediatric patients after trauma (penetrating or blunt). This study was enrolled 59 patients, between ages of 0 and 15 years old, admitted to Emergency Departmant of Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine with in 24 hours of trauma and in the period from September 2000 to may 2001. Thirty- five healthy children were subjected as control group. Travmatized patient were examined by pediatric surgeon resident at emergency service. At the first examination the pediatric trauma score was calculated and blood sample was taken. The hormon levels of TT3, FT3, TT4, FT4, TSH, estradiol, testosteron, prolactin, Cortisol and grouwth hormone were determined in blood samples. Obtained data were compared with control group. The study group was divided into two groups according to Pediatric Trauma Score and significant of difference between changes in hormons level and Pediatric Trauma Score were measured statistically. Values of serum hormone were evaluated for differences between died and alive patient in trauma group. As a result, while blood levels of TT3, FTj, TT4, FT* decreased, elevations in prolaetine* Cortisol and growth hormone levels were detected in pediatric age group fallowing trauma. When we compared with study and control groups by means of blood TSH level, no statiscally significant difference was detected. We found that a decreasing in TT3, TT4, FT4 and an increasing growth hormone levels correlated with severity of trauma. TT4 level in patients died more decreased than alive patient. We claimed that measurement of TT3, TT4, FT4 and GH hormone levels after trauma may be predictive for trauma severity and prognosis, Especially, continuous decreasing of TT4 may be more predictive for mortality.