Ratlarda ekstranöral adezyonların önlenmesinde 'hyaluronik asit' in etkinliğinin 'gliserin'le karşılaştırılması (deneysel araştırma)
- Tez No: 132171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
2. ÖZET Çalışmada, siyatik sinir çevresindeki yumuşak dokularda oluşturulan travmatik hasara bağlı adezyonların önlenmesinde, Hyaluronik asid'in oluşturduğu histopatolojik etkiler değerlendirildi.. Ortalama yaşları on hafta ve ağırlıkları 200 gram olan, 24 adet Sprague-Dawley tipi erkek rat, randomize olarak üç gruba ayrıldı. Ratların sol siyatik sinirleri gluteus maksimus kasının hemen altından eksplore edildi. Siyatik çentik ile peroneal ve tibial sinirlerin bifurkasyonundan önceki üç santimetrelik segment çevresindeki sinir, kas ve diğer yumuşak dokular 10'ar saniye klemplenmek suretiyle travmatize edildi. Deneklerin travmatize edilen bölgelerine, her birine 0,3 mi olacak şekilde; birinci gruba Hyaluronik asid (HA), ikinci gruba Gliserin (G) ve üçüncü gruba Serum Fizyolojik (SF) verildi. Postoperatif 28. günde denekler sakrifiye edildi. Sol siyatik sinir ve çevre yumuşak dokular üç santimetrelik bir alanla eksize edilerek değerlendirildi. Histopatolojik olarak, serum fizyolojik uygulanan kontrol grubuna oranla, Hyaluronik asid ve Gliserin uygulanan deneklerde; granulasyon skar dokusu formasyonunu oluşturan kollajen liflerin yoğunluğunda, fibroblast sayısında ve damar sayısında belirgin bir azalma saptandı. Aynı şekilde, granulasyon dokusunda bulunan elastik doku fragmanları ve ekstrasellüler matrikste de bir miktar azalma saptandı. Bunlara ilaveten; sinir dokusunda myelin kılıf kalınlığında ve akson çapında hafif artma saptandı. Sonuç olarak; Hyaluronik asidin antiadeziv etkisinin, hipervoskozitesine bağlı bariyer özelliğinden kaynaklandığı ve benzeri antiadeziv etkilerin, viskozitesi yüksek Gliserin gibi inert başka ajanlarla da sağlanabileceği düşünülmüştür. Bu ve daha ileri çalışmalar, HA kadar etkili ve daha ekonomik, başka potansiyel antiadeziv etkili alternatif ajanların da olabileceğini gösterebilir.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY In this study, the effects of Hyaluronic Acid to the surrounding tissues of the sciatic nerve, for prevention of adhesions after a traumatic injury, is evaluated. 24 Sprague-Dawley male rats, whose avarage age was 10 weeks and avarage weight was 200 gram, were randomized into three main groups. The left sciatic nerves of the rats were exposed just below the gluteus maximus muscle. A three centimeter segment of the nerve, muscle and the soft tissues between the sciatic incisura and the trifucation of the sciatic nerve were traumatized by clamping for 10 seconds. Same amount of (0.3 ml) Hyaluronic acid (HA), Glycerine (G) and Saline (SF) solutions were applied into the effected areas, in three groups of animals. On the postoperative twenty eighth day, the rats were sacrificed. The three centimeters area of the left sciatic nerve and the surrounding tissues were excised and evaluated. Histopathologically, the sections from experimental groups HA and G; dense collagen tissue, the number of fibroblasts and vessels, which formed the granulation scar tissue,were lesser than the control SF group. Additionally, the elastic tissue fragments and the extracellular matrix were also lower in the HA and G groups. Within the nerve, the tickness of the myelin sheath and the diameter of the axon were markedly increased. In conclusion, the antiadhesive effect of HA was thought to be due to the barrier effect of HA, by its hyperviscose nature. Same inert agents which have the same high viscosity, for example G, may have the same antiadhesive effect as HA. This and further studies with other potentially effective substances, may provide less expensive alternatives which could be just as effective as HA.