Kalça protezlerinde 1. ve 3. kuşak çimentolama tekniklerinin karşılaştırılması
The comparison of the results of first and third generation cementing techniques in hip replacement
  1. Tez No: 132172
  2. Yazar: SALİH MURAT DURKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL YALNIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1. ve 3. kuşak çimentolama tekniği uygulanan 79 hastanın sonuçlan Gruen ve arkadaşlarının tarif ettiği zonlardaki osteoliz ile Harris in çimento sınıflandırma sistemine göre incelendi. Hastaların erken post-op ve son grafileri değerlendirilerek 1. kuşak ve 3. kuşak çimentolama tekniğinde osteoliz ve aseptik gevşeme sonuçlan değerlendirildi. Yapılan değerlendirme sonucunda 1. kuşak çimentolama tekniği kullanılan 49 hastada %12.2 oranında aseptik gevşeme görüldü. Aseptik gevşeme görülen tüm vakalarda osteoliz de mevcuttu. Üçüncü kuşak çimentolama tekniği uygulanan 30 hastada ise değerlendirme sonucunda osteoliz ve aseptik gevşeme görülmedi. Bu sonuçlar ışığında 3. kuşak çimentolama tekniğinin 1. kuşak çimentolama tekniğine göre daha başarılı olduğunu ve uygun endikasyon ile optimum şartlarda yapıldığında daha iyi sonuçlar verdiğini saptadık. 56
Özet (Çeviri)
THE RESULTS OF FIRST AND THIRD GENERATION CEMENTING TECHNIQUES IN HIP REPLACEMENT SUMMARY In this study the results of 79 patients who underwent hip replacements using first and third generation cementing techniques are reviewed according to osteolytic zones which described by Gruen et al. and cement classification system of Harris. We assessed osteolysis and aseptic loosening by investigating early postoperative and latest follow up radiographs of the patients in whom first and third generation cementing techniques were used. Aseptic loosening rate was found 12.2% in 49 patients who had hip prosthetic with first generation cementing technique. Also osteolysis was present in all patients with aseptic loosening. Neither aseptic loosening nor osteolysis was found in 30 patients who had hip prosthetic with third generation cementing technique. Regarding to these results, we have determined that, third generation cementing technique is more successfull than first generation cementing technique and more beter results are obtained in appropriate indications and optimal conditions. 57