Growth kinetics of BHK21 C13 cells in different glucose concentrations
- Tez No: 13218
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
BHK21 C13 HÜCRELERİNİN FARKLI GLİKOZ KONSANTRASYONLARINDA BÜYÜME KİNETİ?İ SAR, Bilge Nurdan Mühendislik Fakültesi Bada Mühendisliği Bolümü, Master Tezi Tez Yöneticisi : Doc.Dr. Haluk Hamamcı 106 sayfa, Şubat 1991 ÖZET Şap hastalığı dünyada ekonomik yönden bilinen hayvanların en önemli viru's hastalığıdır. Bu hastalıktan korunma, kontrol ve de tümden ortadan kaldırılması hayvan hastalıkları ile mücadele programlarının birinci amacıdır. Bu çalışmada, iki değişik tip BHK21 C13 hücresi farklı glikoz ortamlarında üretildi. Bunlardan ilki Pirbright hücreleridir ve sadece monolayer kültürlerde üreyebilirler. Diğeri ise yeniden klon lanmış Razi hücreleridir, bunlar monolayer ve suspanse kültürlerde ureyebilirer. Hücre üretiminde kullanılan ortamın formülleri 10% luk serum ilavesiyle Eagle ortamını Glasgow uyarl amasıdır. Hücrelerin glikoz tüketimi ve laktik asit üretim hızları her iki kültür ortamında karşılaştırıldı, ürün A laktik asit / AZ gl ikoz ) hesabı yapıldı. Monolayer vesüspanse kültürde ureyebilen yeniden klonlanmış Razi hücreleri değişim karekterine sahiptirler ve genellikle glikoz toleransları yüksektir. Bu hücrelerin en hızlı ureyebildigi glikoz konsantrasyonu tek katlı kültürlerde 8.3 mg/ml, süspanse kültürlerde ise 12.2 mg/ml dir. Pirbright hücrelerinin maksimum üremesi içinse 7.3 mg/ml glikoz konsantrasyonu gereklidir. Saturasyon ve substurat inhibisyon denklikleri kullanılarak bu hücrelerin maksimum glikoz tüketim hızları, maksimum laktik asit üretim hızları ve Km değerleri elde edildi. En -fazla glikoz tüketim hızı 1.25 mg/ml/gün olarak süspanse kültürde yeniden klonlanmıs Razi hücrelerinde aörüldu. Anahtar sözcükler : Sap Hastalığı, BHK21 C13, Pirbright hücreleri, yeniden klonlanmıs Razi hücreleri, monolayer kültür, süspanse kültür. Bilim Sayısal Kodu : 614.02.07 vı
Özet (Çeviri)
GROWTH KINETICS OF BHK21 C13 CELLS IN DIFFERENT GLUCOSE CONCENTRATIONS Sar, Bilge Nurdan Faculty o-f Engineering Department o-f Food Engineering, M.S. Thesis Middle East Technical University Supervisor: Assoc. Pr o-f. Dr.Haluk Hamamca 106 pages, February 1991 ABSTRACT Foot and Mouth Disease (FMD) is recognised as being the most economically signi-ficant animal virus disease in the world and its prevention / control and ultimate eradication are recognised as prime objectives for all major animal health programmes. In this study, two di-f-ferent BHK21 C13 cells were grown in di-ferrent glucose concentrations. One o-f them was Pirbright cells which are adaptive only to monolayer culture and the other was recloned Razi cells which can be grown both on monolayer and in suspension culture. The -formulation o-f the media in which the ceils were grown was based on the Glasgow Modification o-f Eagle's medium, supplemented with 10% bovine serum plus varying amounts o-f glucose. iiiGlucose utilization and lactic acid production rate o-f these cells were compared at di-f-ferent glucose concentrations, and yield (.Alactic ac i d /.A glucose) was calculated. Recloned Razi cells which were grown on monolayer and in suspension cultures, had trans-formed characteristics and generally had more glucose tolerance. Optimum glucose concentrations o-f these cells on monolayer culture was 8.3 mg/ml and -for suspension culture 12.2 mg/ml. While Pirbright cells required 7.3 mg/ml glucose concentration -for maximum growth. Using saturation and substrate inhibition kinetics, maximum glucose utilization rate, maximum lactic acid production rate, Km and Ki values o-f these cells were obtained. Maximum glucose utilization as 1.25 mg/ml/day was seen in suspension culture by recloned Razi cells. Key words : FMD, BHK21 C13, Pirbright cells, recloned Razi cells, monolayer culture, suspension culture. iv