Construction scheduling with limited resources based on the PBS technique
  1. Tez No: 13217
  2. Yazar: SALİH BEHZAT ETHEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA PULTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET H3S TEKNİ?İNE DAYALI SINIRLI KAYNAKLARLA YAPI PLANLAMASI ETHEM, Salih Behzat Yüksek Lisans leşi. Yap Bilgisi Ana Bilim Dalı, Mimarlık Tes Yöneticisi : Prof. Dr. ÎAıstaia PULTKR Ocak 1991,107 Sayfe Yaklaşık otuz yıldır, kritik yol metodu (CPM) ve öncelik serimi (PDM) gibi teknikler büyük ve karmaşık projeleri planlamak ve maliyet, malzeme ve işgücünü kontrol etmek için dünya yap endüstrisinde başarıyla kullanılmıştır, Son yıllarda bu uygulamaların etkisizlikleri ortaya çıkmış ve bu tekniklerin yapı yönetimlerinde ne doğru modeller ne de yaklaşımı en iyi modeller oldukları sonucuna varılmıştır. Pultar tarafından 1988 yılında yeni bir teknik geliştirilmiştir. Bu gelişmiş teknik CPM/PDM metodlarını anımsatmakla birlikte çubuk diagramları, ilerleme diagramlan ve CPM/PDM kavramlarının bütünlüğünü içine almaktadır. Bu metoda ilerleme esasına göre programlama (PBS) adı verilir. Diğer uygulamalardaki etkisizlikler ve dezavantajlar bu metodla birlikte ortadan kaldırılmıştır. Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. ilk bölümde PBS projeplanlamasına ait bilgisayar programı geliştirilerek PBS'in verimliliği ve üstünlükleri örnek iki projeye uygulanarak gösterilmektedir, örnek projelerden birisi küçük fakat yeterli verilere sahip, diğeri ise gerçek bir yap projesidir. İkinci bolüm bu çalışmanın ana konusunu kapsamaktadır. Amaç yeni bir model ve o modele ait bir bilgisayar programı geliştirmektir. Model günümüz yap endüstrisinin en önemli bölümlerinden birini oluşturmaktadır. Bu model PBS terminolojisi esasına dayalı kaynak planlaması ve yönetimidir. Geçmiş tecrübeler ve araştırmalardan kaynaklanan varsayıma dayalı bir programdır. Bu geliştirilmiş model ve bilgisayar programı iki örnek projemize uygulanarak bilgisayar destekli bu modelin uygulamadaki davranış ve uygunluğunu göstermek amaç edinilmiştir. Anahtar Sözcükler : Kritik yol metodu, öncelik serimi metodu, Çubuk diagram!, ilerleme diagramı, ilerleme esasına göre planlama, kaynak planlaması ve yönetimi, Varsayıma dayalı program, Bilim Dalı Sayısal Kadı : 601. 02. 03 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COIETRUCTDN SCHEDULING WIM LIMTÎED RESOURCES BASED ON THE FBS TECHNIQUE ETHEM, Salih Behzat M.Sc in Building Science, Architecture Supervisor : Prof. Dr. Mistafe PULTAR January 1991, Pages 107 For1 nearly three decades, network techniques such as the critical path method (CPM) and the precedence diagramming method (PDM) have been successfully used to schedule and to control the costs, equipment and labor of the large and complex projects in the world construction industry. In recent years, the inen%ctiveness of these applications has arisen and it has been concluded that these techniques were neither true models nor best approximate models of construction process. A new technique has been developed by Pultar in 1988. The technique developed, reminiscent of and integrating CPM/PDM concepts wth those of bar charts and progress charts, is called the Progress Based Scheduling (PBS) through which the ineffectivenesses and disadvantages in the other implementations are eliminated. This study consists of two main parts. In the first part, it is aimed to develop a compiter software for PBS project scheduling by the use mwhich its efficiency and superiorities is demonstrated on two sample projects. One is small but contains enough elements and the other one is a real construction project. The second part is the main objective of this study in which a new model and its software are developed together for one of the most important problems in today's construction industry, namely resource management scheduling based on PBS terminology. This is a heuristic program. The model developed and its software are applied to the two sample projects so that it is aimed to reveal the behaviour and convenience of the model in the implementation by taking the advantage of computer. Keywords i Critical path method, precedence diagramming method, bar chart, progress chart, progress based scheduling, resource management scheduling, heuristic program. Science Cote : 601. 02. 03 IV