Myofasiyal ağrı sendromunda farklı tedavi modalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of effects different therapy modalites in myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 132183
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET MYOFASİAL AĞRI SENDROMUNDA FARKLI TEDAVİ MODALİTELERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışmanın amacı myofasial ağ rı sendromu (MAS) olgularında kura iğne ve prilokain enjeksiyonu tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya, boyun ve omuz bölgesinde yaygın kas ağrısı şikayeti ile gelen ve fizik muayenede trapezius kasının üst bölgesinde palpabl myofasial tetik nokta saptanan 40 myofasial ağrı sendromlu hasta alındı. Myofasial ağrı sendromu tanısı klinik özellikler, muayene bulgulan ve diğer tanıların dışlanması ile konuldu. Hastalar rastgele olarak kura iğne (Grup 1: 20 hasta) ve lokal anestezik (prilokain) (Grup 2: 20 hasta). Olmak üzere iki gruba ayrıldı: Her iki tedavi de haftada bir gün ardarda üç hafta uygulandı. Ayrıca her iki gruptaki tüm hastalar egzersiz terapi programına alındı (ROM egzersizleri, güçlendirme ve germe egzersizleri). Hastalar tedavi öncesi ve sonrasında klinik olarak tetik nokta sayısı, istirahat durumunda ağrı, hareketle ağrı ve Boyun Ağrısı ve Sakatlığı Vizüel Analog Skalası (NPAD), depresyonun şiddeti açısından Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), yaşam kalitesi açısından ise Nottingham Sağlık Profili (NHP) ve Sağlığı Değerlendirme Ölçeği (HAQ)'ne göre değerlendirildi. Grup Fin yaş ortalaması 28.75±8.58, ortalama tetik nokta sayısı 3.50±1.57 iken grup 2'nin yaş ortalaması 28.45±1 1.21, ortalama tetik nokta sayısı 2.69±0.81 idi.. İki grup arasında yaş, cinsiyet, tetik nokta sayısı, hastalık süresi gibi tüm parametreler açısından anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Grup l'de tedavi sonrasında 12. haftada HAQ ve skorları ile her üç zamandaki BDÖ skorları dışında sonuçlar anlamlı idi. Grup 2'de tedavi sonrası 12. haftada istirahatte ağrı, HAQ ve BDÖ skorları dışında bulunan sonuçlar anlamlı idi. Sonuç olarak, çalışmamızda MPS hastalarında ağrı, yaşam kalitesi, fonksiyonel durum ve depresyon açısından kuru iğne ve lokal anestezik (prilokain) enjeksiyonu yöntemleri ile benzer sonuçlar alındı. Kuru iğne tekniği noninvaziv, lokal enj aksiyona göre daha güvenli ve ucuz bir tedavi olarak tercih edilebilir bir yöntemdir. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF EFFECTS OF DIFFERENT THERAPY MODALITIES IN MYOFASCIAL PAIN SYNDROME The purpose of this study was to compare efficacy of dry needle and prilocine injections in cases with myofascial pain syndrome (MPS). The study group consisted of 40 MPS patients presenting with complaints of common muscle pain in the neck or shoulder and upon examination having palpable myofascial trigger points in the upper trapezius muscle. The diagnosis of myofascial pain was based on clinical characteristics, examination findings, and ruling out other diagnoses. Patients were allocated randomly into two groups: dry needle (Group 1= 20 patients) and local anesthetic (prilocine) for three weeks (Group 2= 20 patients). Additionally, in both group all patients were taken exercise therapy program (ROM exercises, strengthening exercises, stretching). Patients were evaluated clinically as pre-treatment and post-treatment according to number of trigger points, pain at rest, pain at movement, and the Neck Pain and Disability Visual Analog Scale (MP AD). Depression evaluated according to Beck Depression Inventory (BDI). Quality of Life of the MPS patients was assessed according to The Nottingham Health Profile (MHP) and Health Assessment Questionnaire (HAQ). The mean age and number of trigger points of Groupl were 28.75±8.58 and 3.50±1.57 while the mean ages and numbers of trigger points of Group 2 were 28.45Ü1.21 and 2.69±0.81. There was no significant difference between groups in respect to all parameters such as age, gender, number of trigger point, and duration of disease (p>0.05). All of results were significant after treatment in group 1 except HAQ and NHP scores 12th week and depression scores at three times. In group 2, all of the results were significant except pain at the rest, HAQ and depression scores at 12th week after treatment. Additionally in the comparision of the effectivity of the treatment between groups there was a significant improvement in pain at the movement scores at 12th week and in NHP scores at second week in the favour of dry needle group. In conclusion similar results were found in pain, life quality,functional status and depression with using dry needle and local anesthetics(prilocain) injection technics in MPS patients. However dry needle technique is a preferable,safe and cheep method in patients with MPS. 28