Myofasyal ağrılı hastaların elektriksel deri direnci, eşik değer ile ağrı eşiğinin saptanması
- Tez No: 37705
- Danışmanlar: PROF.DR. REFİK YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
51 ÖZET Bir kas grubu veya fasyasındaki, tetik noktadan kaynaklanan MA, yansıyan ağrıyada neden olur. Bu sendromun gelişiminde, psişik faktörlerin önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, yansıyan ağrıların gerçek orijinin hangi dermatomlarda olduğu kesinlik kazanmamıştır. Ağrının dağılımını karekterize edebilmek ve yansıyan ağrının, psişik yada organik kökenli olduğuna açıklık getir meyi amaçladık. Bu nedenle tedavi planının seçiminde deri direnci, eşik değer ve ağrı eşiği parametreleri ile klinik tanıya ışık tutmayı amaçladık. Çalışmalarımızda, kontrol grubu deri direncinde yalnız C4 de anlamlılık gözlenirken, diğer simetrik dermatomların eşik değer ve ağrı eşik değerlerinde herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Ağrıları servikodorsal bölgede dağılım gösteren hastalar iki grupta incelendi. Unilateral ağrılı hastaların simetrik dermatomlarındaki deri direnci, eşik değer ve ağrı eşik değerlerinde kontrol dermatomlarına göre anlamlı azalmalar saptandı. Bilateral ağrılı hastaların kendi içinde, deri direnci C4 ve C5 dermatomlarının dışında bir anlamlılık saptanamamıştır. Bu sonuçlar, bilateral ağrılı grupta, ağrının kökeninin kısmen psişik olduğunu düşündürmektedir. Kontrol ve bilateral ağrılı grubun deri direnci, eşik değer ve ağrı eşiklerinin karşılaştırılmasında, azda olsa bireysel farklılıklara rastlanmıştır. Bu nedenle, unilateral ve bilateral ağrılı grupların, ağrı dağılımları ve ağrı nedenini saptamak, kontrol ve bilateral ağrılı grubun değerlerinin kıyaslanmasına göre daha güvenilir sonuçlar vereceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY Myofacial pain originated from a trigger point on a group of muscle and/or a fascia, results in referred pain. Psychic factors are known to play conceivable role, in the formation of this syndrome. Studies up to date do not give a clear-cut understanding of the origin of the referred pain. Taking this into account we attempted to sort out whether referred pain has psychic or organic origin and tried to characterize the distribution of the pain. We thought by choosing a frame in this regard, comprising skin resistance, thres hold measurement and pain threshold measurement, may well yield a new way of looking at the diagnosis, and can be precious in clinic al studies as well. Results coming out of our study revealed no significant differ ence between symmetric dermatoms, when threshold and pain threshold values are compared, except in C4, regarding to skin resistance Skin resistance, threshold and pain threshold values of symme tric dermatoms in patients with unilateral pain decreased significantly when compared to their controls. In bilateral pained patients, no statistically significant values were observed regarding to skin resistance except the dermatoms of C4 and C5. These preliminary findings suggest that the dominating origin of the pain in patients with bilateral pain is psychic rather than organic.53 When skin resistance, threshold and pain threshold values are compared a few values peculiar to individuals were also observed. Owing to this outcome it can he concluded that determining the distribution and the causes of pain give more relying results, with respect to those gained by comparing the values between patients with bilateral pain and the controls,