Spinal, epidural ve genel anestezinin venöz yetmezliğe uğramış kas ada fleplerinde mikrodolaşım ve kas canlılığı üzerindeki etkileri: Deneysel çalışma
The effects of spinal, epidural and general anesthesia on the micro circulation and viability of island muscle flaps: Experimental study
  1. Tez No: 132227
  2. Yazar: CENK ÇAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. O. AKIN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Venöz iskemi serbest doku transferi ve replantasyon sonrası başarısızlıkların en sık nedenidir. Dokuların venöz iskemiye direnci düşüktür ve acil olarak venöz tıkanıklığın düzeltilmesi gerekir. Epidural anestezi ve genel anestezinin beraber kullanımı vazodilatasyon sağlayarak perfüzyonu arttırır ve mikrodolaşımı düzenler. Ayrıca, epidural anestezinin postoperatif dönemde sempatik aktiviteyi engellemesi ve etkin ağrı kontrolü sağlaması mikrocerrahi girişimlerde önemli artılar sağlar. Bu çalışmanın amacı, epidural anestezinin venöz iskemi sonrası mikrodolaşım ve nötrofil davranışı üzerindeki olumlu etkilerini göstermektir. Çalışma iki aşamada gerçekleştirildi. Birinci aşamada 9 sıçan kullanıldı, ve sıçanlar 3 gruba ayrıldı: I- genel anestezi (n=3), II- spinal anestezi (n=3) ve III- epidural anestezi (n=3). Spinal ve epidural anestezi için yerleştirilen kateterlerden %2'lik lidokain verildi. Sıçan kremaster kas ada flebinde, 30 dakika süre ile venöz iskemi oluşturuldu. Vital mikroskopla (x2400 büyütme) iskemi öncesi ve reperfüzyonun 15, 60 ve 120. dakikalarında seçilmiş post kapiller venüllerden (PKV) görüntüler alındı. Elde edilen görüntülerde“rolling”,“adhezyon”, endotel ödem indeksi belirlendi. İşlevsel kapiller dansitenin saptanması için ise her flebin proksimal orta ve distalinde toplam 27 alandan görüntüler alındı. Veriler, gruplar arası ANOVA varyans analizi, grup içi ise Student-t testi ile değerlendirildi. 60. ve 120.
Özet (Çeviri)
Venous ischemia is one of the major causes of failure after the free tissue transfers and replantations. Tissue can not tolerate to secondary venous ischemia, so early revision of anastomosis is necessary. The combination of general and epidural anesthesia leads to vasodilatation resulting in improvement of tissue perfusion. Post-operative pain relief and sympathetic blockage are the additional benefits of epidural anesthesia. The purpose of this study was to determine whether epidural anaesthesia would have any benefits on microcirculation and neutrophil functions of muscle flaps subjected to venous ischemia. The experiment is planned to consist of two levels. In the first level total of 9 rats are devided into 3 groups. (I) general (n=3), (II) intrathecal (n=3) and (III) epidural anesthesia (n=3). % 2 solution of lidocian is used for regional anesthesia via the previously applied catheters. After the elevation of cremaster island flap, 30 minutes of venous ischemia is produced. Post-capillary venules (PCV) are selected under the vital microscopy. Then images are recorded from pre-selected PCV before the ischemia and at certain times (15, 60 and 120. min.) following reperfusion. Rolling, adhesion, endothelial edema index, alterations in internal diameter of PCV are evaluated. To determine the functional capillary density, images obtained from total 27 areas, (proximal, middle and distal zones). Data are compared between groups by ANOVA analysis of variance, and within groups by the Student-t test.