Üç boyutlu kıkırdak otogreftinin yapılandırılması ve interperikondriel implantasyon üstünlüğünün değerlendirilmesi
Fabrication of three-dimensional cartilage autografts with assessment of their interperichondrial behavior
- Tez No: 132234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. CEMAL AYGIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Plastik ve rekonstrüktif cerrahide kıkırdak defektlerinin onarımında çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Allogreft veya suni-biyolojik maddelerle karşılaştırıldığında, otolog kıkırdak transplantasyonu daha üstün görülmüştür. Üç boyutlu kıkırdak greftlerinin yapılandırılması plastik cerrahlar için zor bir uğraş olmuştur. Doku mühendisliği yardımıyla kondrosit izolasyonu ve biomateryaller kullanarak üç boyutlu kıkırdak yapılarının elde edilmesi ümit verici görülmüştür, ancak doku mühendisliği zaman ve laboratuvar ortamı gerektiren masraflı bir yöntemdir ve hemen uygulanması mümkün değildir. Bundan dolayı klinik kullanımı yakın zamanda gerçekleşmeyebilir. Günümüze kadar kıyılmış kıkırdak greftleri, defektlerin doldurulması ve kontur düzeltilmesi gibi amaçlar için kullanılmıştır. Bu çalışmada, kıyma kıkırdağın üç boyutlu kalıplarda fibrin doku yapıştırıcısı ile şekillendirilmesi albino tavşan modelinde uygulandı. Yapılar interperikondriel ve subkutan alanlara implante edildi. Eksplantasyonda, subkutan grupla karşılaştırıldığında, interperikondriel grubun yapılarının görsel (şekil, volüm), fiziksel (elastisite) ve histopatolojik (kondrosit viabilitesi, fibrin yapıştırıcısı kalıntısı, vaskularite, yeni kıkırdak oluşumu, fibrozis ve kemikleşme) üstünlüğü saptandı. Sonuç olarak, kıyılmış kıkırdağın tek cerrahi seansta vakaya özel üç boyutlu şekil verilerek uygulanması, mevcut kıkırdak rekonstrüksiyonu yöntemleriyle karşılaştırıldığında daha iyi fonksiyonel ve estetik sonuçlar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In the field of plastic and reconstructive surgery, a variety of techniques are used to reconstruct skeletal cartilage defects. Autologous cartilage has been prefered to avoid the risk of transmitable disease and to prevent immunologic reactions associated with allograft or artificial-biologic materials. Reconstruction of three-dimensional cartilage defects has been a difficult challenge for plastic surgeons. In an attempt to develop an ideal replacement tissue, novel and creative work is underway to engineer tissues by combining isolated chondrocytes with natural or artificial scaffolds. However, tissue engineering process is a long and expensive procedure, that can not be used for immediate surgery, so we are still far from the end of the long way to use bioengineered cartilage in routine surgical techniques. Since now, diced cartilage grafts have been used for many purposes, that is, for space filling or contour restoration. Anatomically shaped constructs using diced cartilage, could be ideal biomaterials for ear and nasal reconstruction. In this study, diced cartilage and fibrin glue are used to fabricate three-dimensional shapes in preformed templates. We used rabbit model for this purpose. We also compared the interperichondrial and subcutaneous implantation for the constructs. The constructs implanted in interperichondrial space, determined better results than that of subcutaneous group, based on visual (shape, volume), physical (elasticity), and histopathologic (viability, fibrin glue residue, vascularity, new cartilage formation, fibrosis and osseification) varieties. Constructs created so and designed specifically for each individual at the operation table, may provide better aesthetic and functional outcome than currently available methods of cartilage reconstruction. 26