Vasküler endotelyal büyüme faktörü gen tedavisi ve hyluronik asitten zenginleştirilmiş mikroçevrenin periferik sinir rejerasyonu üzerine etkisi
  1. Tez No: 132235
  2. Yazar: FATİH ZOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI. ÖZET GirişrPeriferik sinir iyileşmesi, son yıllardaki gelişmelere rağmen, hala tatmin edici fonksiyonel sonuçlardan uzaktır. Amaç:Bu çalışmada, VEGF gen tedavisinin hem anjiogenezi artırarak hem de direk nöronotporik etki ile ve hyaluronik asit film tabaka uygulamasının skarsız bir iyileşme ortamı sağlayarak koaptasyon sonrasında sinir iyileşmesini iki ayrı mekanizma ile olumlu yönde etkileyebileceği hipotezi ileri sürülmüştür. Gereç ve yöntem: Bu amaçla sıçan siyatik sinirinde deneysel olarak tam sinir kesişi ve kaoptasyonu uygulanmıştır. VEGF gen tedavisi, HA film tabaka uygulaması ve bu iki yöntemin kombinasyonunun sinir iyileşmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bulgular:Yapılan elektrofızyolojik çalışma sonarsında, tedavi uygulanan gruplarda, kontrol grubuna oranla anlamlı olarak daha düşük latans süresi ve daha yüksek pik amplitüd olduğu bulundu (p0.05). Sonuç:Elde edilen objektif bulgular, VEGF gen tedavisi ve HA film tabakası uygulamasının, deneysel olarak, periferik sinir iyileşmesinde son derece etkin olduğunu göstermiştir. 47
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY lntroduction:Despite the dramatic advances in peripheral nerve surgery, the functional outcome is not satisfying. Purpose: In this study, it is hypothesised that, VEGF gene therapy with its angiogenic and neuronotrophic effects and scarless wound healing obtained by hyaluronic acid mebrane could induce peripheral nerve regeneration after nerve coaptation by two different mechanisms. Material and method:For this purpose, rat sciatic nerves were surgically repaired after transection and VEGF gene therapy, hyaluronic acid membrane and combination of both were applied. The results were assesed by electrophysiologic and histopathologic studies. Results:The elctrophysiologic studies showed statistically lower latance periods and higher peak amplitudes at treatment groups when compared with control group (p0.05). Conclusion:As a conclusion, VEGF gene therapy and hyaluronic acid mebrane application, experimentally, induces nerve regeneration and the results are encouraging for clinical applications. 48