Lomber spinal stenoz ve lomber disk hernisinde korselemenin etkileri
  1. Tez No: 132281
  2. Yazar: ESRA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
6. ÖZET Amaç: LSS ve LDH'de korselemenin yürüme üzerine etkisi ve vücut ağırlığını ne kadar azalttığını göstermek. Materyal ve metot: Çalışmaya 50 LSS ve 42 LDH'li hasta alındı. Hasta seçiminde şu kriterlere dikkat edildi: 1. Bütün LSS'li hastaların nörojenik kladikasyonu vardı. 2. Radyolojik olarak LSS doğrulandı. 3. Diz, kalça patolojileri, periferik nöropati, venöz yetmezlik gibi NK ve LSS'le karışabilecek patolojileri olan hastalar çalışmaya alınmadı. LSS ve LDH'li hastaların yaş, cins, boy ve vücut ağırlığı kaydedildi. VKİ, Ağırlık (kg) / Boyun karesi (m2) formülüyle hesaplandı. Hastaların fizik ve nörolojik muayeneleri yapıldı. Hastalar yürüme bandında, 0° eğimde 1,2 mph hızında korsesiz, yün korseyle, lumbostat korseyle, vücut ağırlığının 1/5 ve 1/4'ü alınarak yürütüldü. Denemeler arasında semptomların başlangıç seviyesine dönmesi için ara verildi. Şu bilgiler kaydedildi: 1. Semtomların başlama zamanı 2. Total yürüme zamanı 3. Semptomların geçmesi için dinlenme süresi Yürüme sırasında hastalardan dik durmaları, eğilmemeleri ve tutamaklardan tutmamaları istendi. Hastalar VAS, Oswestry ağrı sorgulaması, ağrı özürlülük indeksi, fonksiyonel değerlendirme ve Beck depresyon ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: LSS'de korsesiz yürümede total yürüme zamanı ortalama 90.70 ± 44.61, LDH'de 81.93 ± 63.64 idi. Lumbostat korse kullanımıyla bu süre LSS'de 119.80 ± 61.96 (%31 artış ), LDH'de 116.18 ± 101.75' e (%28 artış ) çıktı (pO.01).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Objective: To determine the effect of a lumbar support on walking and body weight at patients with lumbar spinal stenosis (LSS) and lumbar disc herniation (LDH). Material and Methods: We take 50 patients with LSS and 42 patients with LDH to the study. The selection criteria are: 1. All patients with LSS had nerogenic cladicatio 2. All patients had radiograpic events of LSS 3. We didnt take the patients with peripheric neuropaty, veneous insuffiency and knee and hip pathology We record age, sex, height and body weight of all patients. Wecalculate the Body Mass Index with the formulation of weight (kg) / square of height (m2). We made the neurologic and physical examination of all patients. The patients walked on treadmill at 0° and 1,2 mph velocity with elastic lumbar support, rigid lumbostat support, by taking the 1/5 and 1/4 of the body weight and withaut lumbar support. At the training intervals, the patients take a rest period for symptomatic relief. We recorded this findings: 1. The initiation time of the symptoms 2. Total walking time 3. Required rest time for symptomatic relief The patients remembered that they shouldnit bend forward and touchanywhere. We evaluate the patients with VAS and Oswestry pain scala, pain disability index, Roland- Morris disability quastionnaire and Beck depression meassurument index. Results: Total walking time withaut lumbar support at patients with LSS is 90.70 ± 44.61 and 81. 93 ± 63.64 with LDH.using lumbostat support increased the total walking time %3 1 at LSS and %28 at LDH. Maximum total walking time obfained at walking by taking 1/4 of the body weight at patients with LSS and LDH. Conclusion: Using lumbostat support increesed total walking time as taking the lA or 1/5 of body weight at patients with LSS and LDH.But the results obteined with using lumbostat support was closer the results with taking 1/5 of body weight more than 1/4. 63