Diz osteoartrozunda konsantrik, kombine konsantrik-eksantrik ve izometrik egzersizlerin etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 132280
  2. Yazar: ALİ SALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
7.0ZET Amaç: Diz OA'unda konsantrik, kombine konsantrik-eksantrik ve izometrik egzersiz programlarının ağrı, fonksiyonel durum ve kas kuvveti üzerine etkilerinin karşılaştırılması. Hastalar ve Metod: Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniğine başvuran ve bilateral diz OA'u tanısı alan 80 hasta çaışmaya alındı. Hastalar randomize olarak 4 gruba bölündü. İlk üç grup egzersiz gruplarını oluştururken, dördüncü grupta egzersiz uygulanmayan kontrol grubunu oluşturdu. Egzersiz gruplarından 1. gruba 60°/sn den 1807sn'ye kadar 30°/sn aralıklarla her hızda 12'şer konsantrik izokinetik kontraksiyon, 2.gruba yine aynı hız aralıklarında önce 6'şar konsantrik ardından 6'şar eksantrik izokinetik kontrakisyon ve 3. gruba da 15°den 75°'ye kadar (diz tam ekstansiyonda 0° kabul edilmek üzere) 15°'lik aralıklarla farklı açılarda 12'şer izometrik kontraksiyonu içeren egzersiz programı 8 hafta süre ile haftada 3 gün uygulandı. Kontrol grubuda dahil tüm hastalara programa başlamadan 0. haftada ve takiben 4. 8. ve 20.haftalarda VAS istirahat ve hareket, WOMAC, SF 36 ve diz ekstansör ve fleksör kas gruplarının pik tork ölçümleri yapıldı. Bulgular: Tüm egzersiz grupları ağn skorlarında, fonksiyonel kapasite ölçümlerinde ve kas güçlerinde belirgin gelişme gösterdiler.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Objective: To determine the effect of concentric, combine concentric-eccentric and isometric exercises programs on pain, functional capacity and muscle strength of patients with bilateral osteoarthrosis of the knee. Patients and Methods: 80 patient selected randomly from the patients that apply Physical Medicine and Rehabilitation clinic of Selçuk University Medical Faculty with knee pain and take the diagnosis of bilateral knee ostoarthritis.The patients randomly assigned into four groups. The patients at the first group performed 12 concentric isokinetic contraction of each knee flexor and extensor muscle group and the second group performed 6 concentric and after 6 eccentric isokinetic contraction of each knee muscle group by using a spectrum of angular velocities ranging from 60°/s to 180°/s with 30°/s intervals for both sides, 3 days a week for 8 weeks. The patients at the third group performed 12 isometric contravtion of each muscle groups at angles ranging from 15° to 75° (the extended knee is 0°) with 15° intervals for both sides, 3 days a week for 8 weeks. And the fourth group was the non-treatment, control group. We performed to all patients VAS at rest and activity, WOMAC, SF 36 and pik tork of knee extensor and flexor muscle groups, measurments at the begining, O.week and after at 4. 8. and 20.weeks.