Diz osteoartritli hastalarda kolşisinin semptom modifiye edici etkisi
  1. Tez No: 132290
  2. Yazar: LEVENT EDİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
3.0ZET Bu çalışmanın amacı 6 aylık dönemde diz osteoartritli hastalarda kolşisinin semptom modifıye edici etkisinin olup olmadığını araştırmak idi. 40-65 yaşlan arasında, 52 kadın, 22 erkek toplam 74 primer diz osteoartritli olgu çalışmaya alındı. Olgular randomize olarak 6 ay boyunca tek başına 3000 mg/gün parasetamol ya da 3000 mg/gün parasetamol ve 1.5 mgr/gün kolşisin almak üzere iki gruba ayrıldı. 6 ay sonunda takibi yapılamayan 5 kadın ve 4 erkek hasta çalışma dışı tutuldu. Hiçbir hasta ilaç yan etkilerinden dolayı çalışmayı terk etmedi. İki grubun kendi içlerinde tedavi öncesine (tö) göre, vizit 1 (vl -tedavinin başlangıcından sonraki 1,5. ay), vizit 2 (v2- tedavinin başlangıcından sonraki 3. ay), vizit 3 (v3-tedavinin başlangıcından sonraki 4,5. ay) ve vizit 4 (v4-tedavinin başlangıcından sonraki 6.
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY The aim of this study was to investigate and evaluate symptom modifying effects of colchicine in patients with primary knee osteoarthritis over a 6- month period. Between 40-65 years old, 52 female, 22 male total 74 cases with primary knee osteoarthritis included the study. Patients assigned randomly into two groups to receive acetaminophen 3000 mg/day or acetaminophen 3000 mg/day plus colchicine 1.5 mgr/day for six months. 5 female and 4 male patients withdrew the study because of lost to follow up after six month treatment. No patient discontinued the study because of drug adverse effects. When compared with paired t test, before therapy (bt) WOMAC scores and VAS scores versus visit 1 (vl-1,5. month after initiation of therapy), visit 2 (v2-3. month after initiation of therapy), visit 3 (v3-4,5. month after initiation of therapy), and visit 4 (v4-6.