Kalsiyum pirofosfat birikiminin neden olduğu diz osteoartritinde kolşisin tedavisinin, Malonil Dialdehit ve antioksidan kapasite üzerine etkisi: Prospektif randomize kontrollü klinik çalışma
The effect of colchicine treatment on the malonyl dialdehyde and antioxidant capacity in knee osteoarthritis due to calcium pyrophosphate deposition: A prospective randomized controlled clinical study
- Tez No: 281991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN HIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada; OA hastalarında oksidan/antioksidan değişimini ortaya koymak, biryavaş etkili semptom modifiye edici ajan olarak kolşisinin OA hastalığı üzerindekietkisini hem oksidan/antioksidan sistemleri üzerindeki, hem de VAS ve WOMACgibi parametreler üzerindeki etkileri yoluyla görmek amaçlandı.Çalışmaya American Collage of Rheumatology (ACR) kriterlerine göre dizosteoartriti tanısı alan ve diz ekleminden alınan sinoviyal sıvının polarize ışıkmikroskobu ile incelemesinde CPDD kristalleri görülen 60 osteoartrit hastası alındı.Bu hastalar ile yaş ve cinsiyet gibi benzer demografik özellikleri olan 50 sağlıklı kişikontrol grubu olarak alındı. Hastaların ve kontrol grubunun total kanlarında Totalantioksidan kapasite, antioksidan enzim düzeyleri (Süperoksid dismutaz, Katalaz),redükte Glutatyon ile lipid peroksidasyonu sonucu oluşan Malondialdehid (MDA)düzeylerini tespit etmek için hemogram ve biyokimya tüpüne kan alındı. Daha sonraosteoartrit grubundaki hastalar rastgele randomizasyon yöntemi ile iki gruba ayrıldı.Birinci gruptaki hastalara kolşisin 1500 mg/gün, parasetamol 3 g/gün, ikinci gruptakihastalara ise sadece parasetamol 3 g/gün tedavisi başlandı ve hastalar 4 haftada birkontrole çağrıldı. 10 hafta sonra hastalardan tekrar kan alınarak çalışma sonlandırıldı.Kanlar çalışılacağı zamana kadar uygun ortamda saklandı. Hastalara hastalıkaktivitesi ile ilgili olarak tedavinin başında ve sonunda VAS ve WOMAC skalalarıdolduruldu.Yalnızca parasetamol verilen gruptaki hastaların yaş ortalamaları 55,4±6,2,kolşisin+parasetamol verilen gruptakilerin ise 57,6±7,1 idi. Yalnızca parasetamolverilen gruptaki hastaların 13 (%43,3)'ü erkek, 17 (%56,7)'si kadındı.Kolşisin+parasetamol verilen gruptakilerin ise 12 (%40,0)'si erkek, 18 (%60,0)'ikadındı. Yine yalnızca parasetamol verilen gruptaki hastaların 11 (%36,7)'i kellgrenevre 2, 19 (%63,3)'u kellgren evre 3 OA hastasıydı. Kolşisin+parasetamol verilengruptakilerin ise 13 (%43,3)'ü kellgren evre 2, 17 (%56,7)'si kellgren evre 3 OAhastasıydı. Kontrol grubunda ise hastaların yaş ortalamaları 56,7±6,7 idi ve 19(%38,0) kişi erkek, 31 (%62,0) kişi kadındı.OA hastalarında tam kanda bakılan MDA seviyeleri artmış, SOD, Katalaz, GSH veTAK düzeyleri kontrol grubuna göre değişmemiş olarak saptandı. OA hastalarındakolşisin verilen grupta VAShasta değerlerinde anlamlı azalma saptandı. WOMAC-xAğrı skorunda hem yalnızca parasetamol alan grupta hemde kolşisin alan gruptaanlamlı azalma varken, WOMAC-Sabah sertliği ve WOMAC-Fiziksel aktiviteskorlarında sadece kolşisin alan grupta anlamlı azalma vardı. WOMAC-Toplamskorda hem parasetamol hemde kolşisin alan grupta anlamlı azalma vardı. MDAseviyelerinde hem sadece kolşisin alan grupta, hem de kolşisin+parasetamol alangrupta tedavi sonrası anlamlı azalma, TAK seviyelerinde sadece kolşisin alan gruptatedavi sonrası anlamlı artma saptandı. SOD, Katalaz ve GSH düzeylerinde hem heriki grupta da anlamlı değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study; sorting out the transformation of oxidant and antioxidant in those withOA, the effect of colchicines as a slow affecting symptom modification tool over OApatients via its effects over both parameters like VAS and WOMAC and oxidantand anti oxidant systems have been intended.60 patients with OA who had CPPD crystals in the synovial fluid taken from theirknees when studied with polarized light microscopy and have been diagnosed withknee OA as well, based on the criterion of ACR (American collage of rheumatology)have been included in this study. Along with these patients 50 people who haddemographic features like age and sex were employed as control group. In order tofix the total anti oxidant capacity, anti oxidant enzyme levels (superoxide dismutaz,katalaz) reducte glutatyon and malondialdehid (MDA) which occurs as a result oflipid perokcidation in the total blood of both control and normal group patientsblood was taken to both hemogram and bio chemistry tubes. Later patients in OAgroup were randomly divided into two groups. For the first group the treatment ofcolchicines 1500 mg/daily, parasetamol 3 g/daily and as for the second group thetreatment of only parasetamol 3g/daily were launched and the patients were calledfor control every four week. After ten weeks blood was taken from patients and thestudy was ended. Blood was taken care of under suitable circumstances until it wasdue to be studied. Patients were made to fill the VAS and WOMAC skalalar aboutthe illness activities both at the onset and end of the study. The average of age in theparasetamol only was 55,4 ? 6.2 and the average of those with colchicines+parasetamol was 57,6-7,1.13 (%43,3) of the parasetamol group were males and 17(%56,7) were females. As for the colchicine+parasetamol 12 (%40,0) were malesand 18 (%60,0) were females. Again in the parasetamol group 11 (%36,7) of thepatients had kellgren phase 2 and 19 (%63,3) were kellgren phase 3 OA illness. Asfort he colchicine+parasetamol group 13 (%43, 3) had kellgren pahes 2 and 17(%56,7) had kellgren 3 phase OA illness. In the control group the average of age was56, 7-6, 7 and 19 (%38, 0) were males and 31(%62, 0) were females.In OA patients the levels of checked MDA have risen, SOD, Katalaz,GSH,and TAK levels have remained unchanged in comparison with control group. In OApatients with colchicines group the levels of VAS have shown considerable changes. xiiWhile there happened a considerable reduction of WOMAC pain score in bothparasetamol and colchicines groups, about the WOMAC-morning stiffness andWOMAC-physical activity scores a meaningful reduction was observed only incolchicines group. .In WOMAC total score clear reduction happened both in parasetamol andcolchicines groups. The levels of MDA reduced in colchicines group andparacetamol group after treatment. The levels of TAK increased considerably aftertreatment. The levels of SOD,Katalaz and GSH didn?t changed in either group.