Servikal aks düzleşmesi olan hastaların MRG ve fizik muayene ile etyolojilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 132295
  2. Yazar: ADNAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ADAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
I. ÖZET Bu çalışmanın amacı, servikal aks düzleşmesi olan boyun, boyun / baş, boyun / omuz-kol ağrısı olan hastaların fizik muayene, röntgen ve MRG ile incelenip servikal lordoz düzleşmesinin altında yatan nedenleri ortaya koymak ve ileri tetkikin ne kadar gerekli olduğunu ve fizik muayenenin önemini ortaya koymaktı. Olgularımızın en küçüğü 21, en büyüğü 48 yaşında olup yaş ortalaması 34.4 dü. Olguların 11 'i erkek 49'u kadındı. Olgularımız, boyun, boyun-baş, boyun-omuz ve kol ağrısı yakınması ile başvuran 60 hastanın iki yönlü servikal grafileri çektirilerek servikal lordoz düzleşmesi olan hastalar çalışmaya alındı. Tüm olgular boyun ağrısına neden olabilecek hastalıklar açısından ayrıntılı fizik muayene yapıldı ve her hastaya A-P ve lateral servikal grafi istenip lordoz açıları Cobb metodu ile değerlendirildikten sora MRG'leri istendi. İlk çekilen servikal grafiden 3-4 ay sora çektirilen MRG ların sonuçlarıda incelendikten sonra servikal lordoz düzleşmesinin altında yatan etiyolojik faktörler tasnif edildi. MRG sonuçlarında lordoz düzleşmesi olanlar kronik, düzleşme olmayanlar akut olarak kabul edildi. Yaptığımız çalışma kronik servikal aks düzleşmesi olan hastaların %62.5'in de fibromyalji sendromu, %35'sinde servikal herni, %47.5'in de gerilim tipi baş ağrısı, %30'un da anksiyete, %22.5'in de servikal spondiloz, %17.5'in de myofasial ağrı sendromu bulundu. Akut vakaların ise %50'si gerilim tipi baş ağrısı, %25'u servikal herni, %45'in de servikal spondiloz, %30'un da fibromyalji sendromu, %15'in de myofasial ağrı sendromu, %10'un da anksiyete, %10'un da depresyon bulundu. Bu çalışma her iki grupta da gerilim tipi baş ağrısı oldukça yüksek olup, kronik grupta psikiatrik bozuklukların ve fibromyalji sendromu' nun akut gruptan daha fazla olduğunu tespit ettik. Akut grupta ise kronik gruba göre servikal spondilozun arttığını ve fibromyalji sendromu ' nun azaldığını tesbit ettik. Bulduğumuz sonuçlarda; fibromyalji sendromu, gerilim tipi baş ağrısı ve psikiatrik bozuklukların yüksek olduğunu ve boyun ağrılarında ileri görüntüleme tetkiklerinin istenmeden önce mutlaka bu hastalıkların gözden geçirilmesinin faydalı olacağı görüşündeyiz. Ayrıca servikal aks düzleşmesinin servikal vertebral kolonda bazı patolojilere neden olabileceğini, bu nedenle tedavi edilmesi gerektiği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
II. SUMMARY The aim of this study was to investigate and evaluate the reasons of cervical lordosis straight in patients with neck /head, neck / neck-shoulder-arm pain by phsical examination, cervical vertebrae x-ray, cervical vertebrae magnetic resonance imaging and also was to disclose how further investigations necessery and how physical examination important in cervical pathologies. 60 patients who have applied to physical medicine and rehabilitation out patient clinic with neck pain, neck-headache, neck-shoulder and arm pain were included the study. The age of subjects were between 21-48 years old and the mean age was 34.4. 11 subjects were male and 49 was female. Only subjects with cervical lordosis straight were examined in detail for diseases could cause to neck pain and magnetic resonance imaging (MRI) of cervical vertebrae was taken after analysis of lordosis angel by Cobb method, according to A-P and lateral cervical graphy of each paitent. Etiologic factors causing to cervical lordosis straight were grouped after examination of MRI that have been taken after 3-4 months from first cervical reuntgenographic investigation. According to MR investigation, if the patient has even cervical straight lordosis was accepted as chronic, if not was accepted as acute. 62.5 % of patients with chronic cervical lordosis straight in this study was fibromyalgia syndrome, 35% cervical herni discale, 47,5 % tension-type headache, 30% anxiety, 17.5% myofascial pain syndrome, 22,5 % cervical spondilosis. In acut subjects, 50% was tension-type headache, 25% cervical herni discale, 45% cervical spondilosis, 30% fibromyalgia syndrome, 15% myofascial pain syndrome, 10% anxiety and 10% depression. We found that pertage of tension-type headache was sufficiently high in chronic group and psychiatric problems was high in chronic group while FMS was high in acute group. Also we observed that cervical spondilosis increased in acute group comparing to chronic group, but fibromyalgia syndrome decreased in farmer group. According to our findings, since the rate of fibromyalgia syndrome, tension type headache and psychiatric problems are high. Freguency in patients with cervical lordosisstraight we believe that it will help to examine these diseases before asking advanced imaging from patients. Also cervical spine straight should be treated, since it may cause to some pathogenity in cervical spine.