Günlük kalsiyum alımı, kafeinli içecek ve nikotin kullanımının postmenopozal kemik mineral yoğunluğuna etkisi
Influence of daily intake of calcium, caffeine drinks and nicotine habits on postmenopausal bone mineral density
- Tez No: 132296
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET OP; kompleks multifaktöriyel durumlarla karakterize, kemik kütlesinde azalma ve mikromimarisinde bozulma ile seyredip, fraktür riskinde artışa yol açan bir hastalıktır. Kemik gücünün göstergesi olan kemik kütlesi ve kalitesinin belirlenmesindeki en önemli faktör genetik yapı olmakla birlikte; beslenme, çevresel faktörler, alışkanlıklar ve yaşam stili gibi diğer birçok faktör bu durumu etkileyebilir. Bu çevresel faktörler kemik kütlesinin oluşturulması OP'un önlenmesi ve tedavisinde önemli değiştirilebilir durumlardır. Bu çalışmada OP risk faktörlerinin araştırılması amacı ile yaşları 42-84 olan 200 postmenopozal kadın olgu retrospektif olarak incelendi. Tüm olguların demografik özellikleri, menopoza girme yaşları ve menopoz süreleri, anne sütü alma süreleri, menstrüel siklus düzenleri, ailelerinde OP veya osteoporotik fraktür öyküsü olup olmadığı, HRT alıp almadıkları, doğum sayıları, premenopozal dönemlerindeki gıdalarla günlük kalsiyum alım miktarı, günlük kafeinli içecek tüketim miktarı, sigara ve alkol alışkanlıkları belirlendi. Tüm olguların DEXA ile lomber omurga ve femurdan yapılmış olan KMY değerlendirmeleri kaydedildi. Sorgulanan risk faktörlerinin KMY değerleri ile ilişkisi ve gruplar arası farklar incelendi. Çalışma bulgularında yaş, menopoz süresi ve doğum sayısı ile KMY değerleri arasında negatif korelasyon saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
INFLUENCE OF DAILY INTAKE OF CALCIUM, CAFFEINE DRINKS AND NICOTINE HABITS ON POSTMENOPAUSAL BONE MINERAL DENSITY SUMMARY Osteoporosis (OP) is a complex and multifactorial disease which is characterized by the decrease of bone mass and deteriorations in microstructure causing higher fracture risk. Although genetic structure is the most important factor determining bone mass and quality are influenced by many factors such as eating, environment, habits and life style. These enviromental factors are changeble conditions in formation of bone mass, prevention and treatment of OP. In this study, 200 postmenopausal women between ages 42-84 were examined retrospectively with an aim of searching for OP risk factors. The following parameters were evaluated on the demographic features of the women; the menopause age, duration of menopause period, duration of their breastfeeding in their childhood, regularity of menstrual periods, whether there is anyone who has OP or osteoporotic fracture among their family, whether they had hormon replacement therapy, their parities, the amount of calcium taken daily in premenopausal periods, the amount of having drinks with caffeine and whether they have any bad habits like smoking and alchol. The evaluation of bone mineral density (BMD) of lumber spine and femur was performed by dual energy X-ray absorptiometry (DEXA). The relation of questioned risk factors with BMD values and differences in groups was investigated. A negative correlation 66was revealed betwen age, menopause period and number of birth with BMD values (p0.05).