Ratlarda oluşturulan deneysel yanık iyileşmesinde lineer polarize polikromatik ışığın etkileri
The effect of linear polarized polychromatic light on experimental burn healing in rats
  1. Tez No: 132297
  2. Yazar: CEYDA AKCİ KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİRTANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yapılan çalışmada, bir fizik tedavi ajanı olan LPPI'ın yanık yarasında, iyileşme üzerine olan etkileri araştırıldı. Kontrollü, tek kör yapılan bu deneysel çalışmada, 21 SD cinsi rat kullanıldı. Ancak bir ratın bilinmeyen bir nedenle ölmesi üzerine, çalışma 20 rat ile tamamlandı. Oluşturulan yanık yaraları iki gruba ayrılarak, bir gruba 14 gün boyunca günde iki seans açık pansuman, LPPI ve antibakteriyel pomad uygulandı. Diğer grup ise kontrol grubu olarak alındı ve LPPI uygulanmadı. Yanık yaralarındaki iyileşme, 21 gün boyunca izlendi. Oluşturulan skorlama sistemine göre, makroskopik ve histopatolojik olarak iyileşme değerlendirildi. Makroskopik olarak; yara alanı kapanma oranı ve boyutu, ödem, hiperemi ve epitelizasyon, histopatolojik olarak ise alınan seri biyopsilerde; epitelizasyon, granülasyon dokusu, inflamasyon ve vaskülarizasyon değerlendirildi. Aynı zamanda oluşturulan total skorlama sistemi ile histopatolojik olarak iyileşme bir bütün olarak incelendi. Makroskopik olarak yara alanı kapanma oranı ve epitelizasyon oluşumu LPPI uygulanan grupta daha fazlaydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF LINEAR POLARISED POLYCHROMATIC LIGHT ON EXPERIMENTAL BURN HEALING IN RATS SUMMARY In this study, effects of a physical therapy agent, called LPPI, on burn healing were investigated. Twenty one SD rats were used in this controlled, single blind experimental study. As one rat died due to an unidentified reason, the study was carried with 20 rats. The burns were divided into two groups. The treatment group were treated with open dressing, LPPI and antibacterial pomade twice a day during 14 days. The burns in the control group were treated the same except for LPPI application. Bum healing were assessed during 21 days. Healing was evaluated macroscopically and histopathologically according to accepted scoring systems. Macroscopic parameters evaluated were; healing rate, area of healing, edema, hyperemia and epithelialization, while the histopathologic parameters obtained from serial biopsies were epithelialization, granulation, inflammation and vascularization. Total scoring system evaluated the whole hystopathological healing. Macroscopic healing rate and epithelialization were much more in the LPPI treated group (p0,05).