10-12 yaş grubu öğrencilerde fiziksel uygunluk
Physical fitness in students aged 10-12 years
  1. Tez No: 132299
  2. Yazar: FATMA AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP ÖZDİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET 10-12 YAŞ GRUBU ÖĞRENCİLERDE FİZİKSEL UYGUNLUK Fizyoterapist FATMA AKİN Giriş : Endüstrileşme ve teknikte ilerleme çocuklar ve gençlerde sedanter aktivitelere harcanan zamanın artmasına neden olmaktadır. Amaç: Çalışma 10-12 yaş grubu öğrencilerde fiziksel uygunluk düzeyini saptamak, cinsiyet, fiziksel ve sedanter aktivite alışkanlığı, beslenme alışkanlığı ve sosyoekonomik durumun fiziksel uygunluk üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: İzmir'de Balçova Yusuf Uz İlköğretim Okulu'na devam eden 10-12 yaş grubundaki 105 erkek, 88 kız toplam 193 öğrenci çalışmaya dahil edildi. Çocukların fiziksel ve sedanter aktivite alışkanlığı, beslenme alışkanlığı ve sosyoekonomik durumu ile beden eğitimi dersinin işlenişi anketlerle belirlendi. Fiziksel uygunluğun değerlendirilmesinde“EUROFİT ve FİTNESSGRAM Test Bataryaları”kullanıldı. Verilerin analizi, SPSS 10.0 programı kullanılarak, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans Analizi ve Pearson Korelasyon Analizi ile yapıldı. Bulgular: Yaş grupları arasında, vücut kompozisyonu değerleri karşılaştırıldığında, boy ve vücut ağırlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanırken (p0.05). Cinsiyetin fiziksel uygunluk üzerine etkileri değerlendirildiğinde, kız öğrencilerde Vücut Yağ Oranı % ve subskapula, suprailiak bölgelerindeki deri kıvrımı ölçümleri anlamlı derecede yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY PHYSICAL FITNESS IN STUDENTS AGED 10-12 YEARS P.T. FATMA AKIN Introduction: The growing up in industry and technology caused for increasing of time wasting of sedentary activities between children and adolescent. Purpose: This study was planned to determine physical fitness level, in students 10-12 aged, to investigate the effect of gender, the habits of physical and sedantary activity, habits of nutrition and socioeconomic status on physical fitness. Material and Method: Totally 193 children between 10 and 12 years old were included in this study. They were student of primary school of Balçova Yusuf Uz in İzmir. The habits of sedantary and physical activity, nutrition style and socio-economic status, and physical education programs were evaluated with the questionnaires. The physical fitness was evaluated by using“EUROFIT and FITNESSGRAM Test Batteries ”. It was used independent sample t tests, ANOVA varians analysis and Pearson correlation analysis by using SPSS 10.0 for windows. Results: On comparing values of the body composition between the groups of ages, it was determined that there was a significant difference according to the weight and height of the children (p0.05). It was found that the skinfold thickness at the subscapula and suprailiac site, percentage of body fat (%) was significantly higher in girls (p0.05).