Polikistik ovaryan sendromlu kadınlarda egzersiz eğitiminin etkilerinin saptanması
Determining the effects of exercise training in woman with polycystic ovarian syndrome
- Tez No: 132302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY YOZBATIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş: Polikistik ovarian sendromu; menstürel disfonksiyon, hiperandrojenizm, infertilite, obesite ve insülin rezistansından oluşmaktadır. Hiperandrojenizim kardiyovasküler hastalık, intravasküler trombüs ve insülin rezistansı gibi ciddi sağlık problemlerinde artışa yol açarken, insulin rezistansı ve hiperinsülinemi İse DM, HT ve Atherosklerozis gelişim riskini arttırmaktadır. PCOS'nun tedavisinde hormon dengesinin düzenlenmesi ve infertilite için medikasyonun yanısıra diet, egzersiz ve stresin azaltılması önemli bir yer tutmaktadır. Egzersiz eğitimi ile insulin rezistansı ve abdominal yağ oranı azalır, kas kapilleritesi arttar ve glukoz transportunun fonksiyonu ve seviyeleri yeniden düzenlenir. Amaç: PKOS tanısı konmuş kadınlarda egzersiz eğitiminin yaşam kalitesi, fiziksel uygunluk ve menstürel siklus düzenine olan etkilerini araştırmak üzere çalışmamız planlandı. Haziran 2002-Mart 2003 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalına başvurup, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Fitnes Ünitesi'ne yönlendirilen PKOS tanısı almış 11 olgu çalışmaya dahil edildi. Gereç Yöntem: Submaksimal şiddette aerobik ve kuvvetlendirme komponentlerinden oluşan egzersiz programı 8 hafta süresince haftada 3 gün sıklığında uygulandı. Egzersiz Programı öncesi ve sonrasında fiziksel uygunluk testleri yapıldı, menstürel siklus düzeni değerlendirildi ve polikistik ovaryum sendromu sağlıkla ilgili yaşam kalitesi anketi ölçüldü. Değerlendirme sonucunda elde edilen veriler iki ölçüm değeri arasındaki farkların sıralamasında kullanılan Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile karşılaşıldı. Bulgular: 8 haftalık egzersiz eğitim programı sonrasında olguların ortalama vücut ağırlığı değerleri değişmedi, skapular, iliak ve posterior uyluk skinfold ölçümleri eğitim öncesine göre azaldı (p0.05), Bel - kalça oranı değişmedi(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Polycystic ovary syndrome is characterised by menstrual dysfunction hyperandrogenism, infertility, obesity and insulin resistance. While hyperandrogenism increases cardiovasculary disease, intravascular thrombus and insulin resistance, insulin resistance and hyperinsulinemia increase the risk of DM, HT and atherosclerosis. Therapy of PCOS includes regulation of hormones and medication for infertility besides exercise and decreasing the stressors. Exercise training decreases insulin resistance and abdominal fat, increases muscle capillarity and repair the function and level of glucose transport. Aim: We planned this study to evaluate the effects of exercise training on quality of life, physical fitness and menstrual cycle in the PCOS women. Study included 1 Î PCOS patients between June 2002 and March 2003 whom were admitted to DEU Medical School Gynecology and Obstetrics Department and referred to Physical Therapy and Rehabilitation School Fitness Unite. Material and Method: Exercise training includes submaximal aerobic and strengthening components and performed 3 days a week for 8 weeks. Before and after the exercise program physical fitness tests were performed, menstrual cycles and quality of life questionnaire was evaluated. Results were compared with Wilcoxon-Rank Test. Result: After the 8 weeks exercise training program average weight remained same, scapular, iliac and posterior thigh skinfold measures decreased (p0.05).Waist / hip rate didnt changed(p>0.05). MaxVQz value and walking distance were increased when evaluated with 6 minutes walking test (p>0.05).