Romatoid artritli hastalarda solubl CD30 düzeyleri
Soluble CD30 levels in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 132304
  2. Yazar: MEHMET CENGİZ HACIEVLİYAGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN KAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
1. ÖZET Romatoid artrit (RA) destrüktif ve invaziv özellikler sergileyen inflamatuvar ve proliferatif sinovitle karakterize bir hastalıktır. Romatoid sinovitle ilişkili doku hasarının önemli bir kısmının aktive makrofaj ve sinovyositlere bağlı olduğuna; dokuya infiltre T lenfositlerin ise inflamatuvar cevabın yönetiminde önemli rol oynadığına inanılmaktadır. TNF-NGF (Tümör nekrozis faktör-Sinir büyüme faktörü) süperfamilyasının bir üyesi olan CD30, glikoprotein yapısında bir transmembran reseptörüdür. Th2/0 fenotipindeki insan T hücre klonlarının CD30'u taşıdığı ve solubl kısaltılmış formda ortama saldığı in vitro olarak gösterilmiştir. Bu çalışmada düşük doz metotreksat tedavisi altındaki RA'lı hastaların solubl CD30 (sCD30), IL- 1, IL-4, BFN-y, TNF-a, TGF-J3, akut faz reaktanları ve romatoid faktör serum düzeyleri ölçüldü. Hastaların fonksiyonel ve radyolojik skorlamaları ile eklem indeksi ölçüldü ve sCD30'un serum düzeyi ile aralarındaki ilişki araştırıldı. Gereç ve yöntem: ACR'nin RA kriterlerini taşıyan 36 hasta ve 20 sağlıklı kontrol grubu çalışmada yer aldı. Aktivite kriterlerini dolduran 18 hasta grup 1 olarak kabul edildi ve remisyondakiler ise grup 2'yi oluşturdu. Hasta ve kontrol grubunun serum sCD30, IL-1, IL-4, TNF-a, TGF-|3 ve IFN-y düzeyleri ELISA metoduyla çalışıldı. Depresyonu değerlendirmek için Hamilton depresyon ölçeği, disabilite ölçümü için Nottingham Health Profile (NHP) ve Health Assesment Questionnaire (HAQ) değerlendirmeleri kullanıldı. Modifıye Larsen ve Sharp' ın eklem mesafesi ile erozyon skorları radyolojik skorlama yöntemleri olarak kullanıldı. Eklem indeksi olarak Ritchie artiküler index (RAİ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT SOLUBLE CD30 LEVELS IN RHEUMATOID ARTHRITIS PATIENTS Rheumatoid arthritis (RA) is a disease that characterized by inflammatory and proliferative synovitis that exhibits invasive and destructive features. So far, it has been assumed that most of the tissue damage associated with rheumatoid synovitis is due to activated macrophages and synoviocytes, whereas tissue infiltrating T lymphocytes are believed to play a pivotal role in orchestrating the inflammatory response. CD30 is a transmembrane glycoprotein receptor that is a member of the TNF-NGF (Tumor necrosis factor-Nerve growth factor) superfamily. It was demonstrated İn vitro that CD30 was preferentially expressed and relased in a soluble truncated form by human T cell clones with a Th2/0 phenotype. In this study, serum level of soluble CD30 (sCD30), IL-1, IL-4, IFN-y, TNF-a, TGF-p, acut phase reactants and rheumatoid factor were measured in RA patients who were under low dose methotrexate therapy. Articular index and functional-radiological scores of the patients were measured and the correlations between sCD30 and this scores were invastigated. Material and method: 36 patients, diagnosed as rheumatoid arthritis according to the American Rheumatism Association (ACR) criteria and 20 healthy controls were recruited in the study. 18 patients that fulfill the activity criteria were accepted as group 1 and the others as group 2 that were in remission. Serum level of sCD30, EL-1, IL-4, TNF-a, TGF-p and IFN-y were processed by ELISA method in all patients and control subjects. Depression was evaluated by Hamilton Depression Scale and disability was assessed by Nottingham Health Profile (NHP) and Health Assessment Questionnaire (HAQ). Modified Larsen and Sharp's joints space and erosion scores were used as radiological score. Ritchie Articular Index (RAI) was used as articular index. Results: The levels of the sCD30 in rheumatoid arthritis patients were found to be significantly higher compared with the control group (pO.001).