İnmeli hastalarda kemik mineral yoğunluğu üzerinde etkili olan faktörler
  1. Tez No: 132305
  2. Yazar: SÜLEYMAN TATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZGÖÇMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
1. ÖZET İnme, ileri yaş grubu populasyonda morbiditesi sık ve mortalitesi yüksek olan bir hastalıktır. İnme sürecinde gelişen osteoporoz ve kalça kırıkları, bu hastalarda engelliliği artıran ve yaşam kalitesini bozan önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalça kırığı geçiren inmeli hastalar, Günlük Yaşam Aktivitelerinde daha çok yardım gereksinimi duymakta ve çevreye bağımlılıkları artmaktadır. Bu çalışmada inme geçiren hastalarda kemik metabolizması ve kemik mineral yoğunluğu (KMY)'nun değerlendirilmesi, immobilizasyonun değişik iskelet bölgelerindeki etkilerinin araştırılması, parezik ve sağlam ekstremiteler arasında oluşan fark ile bu fark üzerinde etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Fırat Üniversitesi, Fırat Tıp Merkezinde, 2000-2002 yıllan arasında polikliniğe başvuran, hastalık süresi en az 1 ay, en çok 2 yıl olan toplam 70 inmeli hasta alındı. Olguların 42'si (% 60) kadın, 28'i (% 40) erkek hastaydı. Bilateral hemipleji ve ataksisi olanlar, herhangi bir motor defisiti bulunmayanlar, KMY'nu etkilediği bilinen ilaç kullanan hastalar, KMY üzerine etkili olduğu bilinen hastalıkları olanlar çalışma kapsamı dışında bırakıldılar. Bu çalışmada inme geçiren hastaların lomber bölge KMY değerleri osteopeni sınırları içindeydi.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The Factors Influencing Bone Mineral Density in Patients With Stroke Stroke is a clinical condition that has a high morbidity and mortality in elderly. Flip fractures related to osteoporosis, which is seen in stroke process are accounted for an important debilitating factor for quality of life and disability. Stroke patients with hip fractures need more help in activities of daily living and become more dependent to others. In this study it was aimed to assess the bone metabolism and bone mineral density (BMD), to investigate the different effects of immobilization on various skeletal sides, and to determine the difference between the normal and effected extremities and the factors effecting this difference. A total of 70 stroke patients, admitted to Firat University, Firat Medical Center between the years 2000-2002 and have a disease duration between 1 month and 2 years were recruited in the study. 42 (60 %) of them were women and 28 (40 %) of them were men. Patients who had bilateral hemiplegia or ataxia or no motor deficit and who were using drugs that are effecting BMD were excluded. In this study, spine BMD values of the patients with stroke were found within the limits of osteopenia. No significant difference was found between the femur BMD values of the effected and normal sides.