Hemiplejik hastalarda üst ekstremite fonksiyonlarındaki geri dönüşü etkileyen faktörler
The effective factors to the recovery of upper extremity functions in hemiplegic patients
- Tez No: 132310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET HEMİPLEJİK HASTALARDA ÜST EKSTREMİTE FONKSİYONLARINDAKİ GERİ DÖNÜŞÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER Fzt Birgül DÖNMEZ Amaç: Bu çalışmanın amacı, strok (inme) geçirmiş hemiplejik hastalarda üst ekstremite fonksiyonlanndaki geri dönüşü etkileyen faktörleri saptamaktır. Gereç-Yöntem: Strok'tan itibaren en az altı ay geçmiş 112 hemiplejik hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışmada kullanılan anketler aracılığıyla strok hastalarına ait demografik bilgiler, sigara, alkol kullanma ve düzenli egzersiz yapma alışkanlığı, hastanın emosyonel durumuna ilişkin bilgiler elde edilmiştir Ayrıca her hastada üst ekstremitenin duyu, algı ve motor fonksiyonları duyusal ve algısal fonksiyon testi, Fugl-Meyer üst ekstremite motor performans testi ve Motricity indeksi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Yaş faktörü ve strok'tan itibaren geçen süreye göre gruplandırılan hastalar arasında geri dönüş açısından anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTIVE FACTORS TO THE RECOVERY OF UPPER EXTREMITY FUNCTIONS IN HEMIPLEGIC PATEENTS PT. BİRGÜL DÖNMEZ Objective: The purpose of this study was to determine the factors, influences the recovery of the upper extremity functions in the hemiplegic patients. Material and methods: This study was consisted of 112 hemiplegic patients with the condition that the time was left from the onset of the stroke at least 6 months. The patients were interwieved using a questionnaire containing data on demographics, smoking and alcohol habits, exercise habits and emotional status. In addition, the patient's sensorial, perceptual and motor functions of the upper extremity were examined by using the Sensorial and Perceptual Function Tests, the Fugl-Meyer Upper Extremity Performance Test, and the Motricity Index. Results: The patients were grouped according to the age and the time from the onset of the stroke. It was established that there was not a significant difference between the groups concerning the recovery.