Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerinde ankilozan spondilit prevalansı
The prevalance of ankylosing spondylitis the students at Cumhuriyet University
  1. Tez No: 132309
  2. Yazar: AYŞE GÜRLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
vuı ÖZET Ankilozan spondilit, primer olarak omurga ve sakroiliyak eklemleri tutan etiyolojisi bilinmeyen kronik, inflamatuar bir hastalıktır. Vakaların 1/3' ünde periferik eklemler ve kalça ve/veya omuzlar etkilenebilir. Özellikle uzun hastalık süresi olan hastalarda göz ve kalp gibi iskelet dışı tutulumlar görülebilir. Tipik başlangıç yaşı adölesan dönem ile 35 yaş arasındadır. Erkekler kadınlara göre 3/1 oranında daha fazla etkilenirler. En belirgin bulgu kronik bel ağrısı ve tutukluğudur. Tanısı klinik ve radyolojik inceleme ile konulur. Bu çalışmada Cumhuriyet Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerde ankilozan spondilit prevalansını saptamayı amaçladık. 10161 öğrenciden 712 kişilik örnekleme grubu oluşturduk. Bu öğrencilere anket formu verildi ve 74 pozitif yanıtlayıcı klinik ve radyolojik muayeneye davet edildi. Sonuç olarak üniversite öğrencilerimizde ankilozan spondilit prevalansını % 0.14 ve cinse özel (erkek) prevalansı % 0.24 olarak belirledik. Türkiye'de ankilozan spondilit prevalansını belirlemek için tüm yaş gruplarında geniş popülasyonlu başka çalışmalara gereksinim olduğunu düşünmekteyiz. Anahtar kelimeler : Ankilozan spondilit, Cumhuriyet Üniversitesi, Prevalans, Öğrenci
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY Ankylosing spondylitis, is inflammatory chronic disease of unknown etiology which primarily involves the sacroiliac and spinal joints. Peripheral joints and hips and/or shoulders may also be affected in one-third of the cases. Extra-articular involvement such as the eye and heart involvement may be seen in patients especially with longer disease duration. Ages of onset typically range from adolescence to age 35. Males appear to be affected more than females with a ratio of 3/1. The most prominent symptom is chronic back pain and stiffness. The disease is diagnosed by clinical and radiological evaluation. We aimed at deterniining the prevalance of ankylosing spondylitis among the students training at Cumhuriyet University. We constituted a sample of 712 cases representing 10161 students. A questionnaire was given and those 74 students who answered positively were invited for clinical and radiological examination. In conclusion; we determined the prevalance of ankylosing spondylitis to be 0. 14 % whereas the sex-spesific (male) prevalance was 0.24 % among our university students. We suppose that further studies with larger populations where all ages will be involved are needed to determine the prevalance of ankylosing spondylitis in Turkey. Key words : Ankylosing spondylitis, Cumhuriyet University, Prevalance, Student