Denizli İl merkezindeki erişkinlerde kronik bronşit prevalansı ve etkileyen risk faktörleri
Prevalence of chronic bronchitis and risk factors in adults living in the centre of Denizli
- Tez No: 132386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FİŞEKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
7. ÖZET DENİZLİ İL MERKEZİNDE ERİŞKİNLERDE KRONİK BRONŞİT PREVALANSI VE ETKİLEYEN RİSK FAKTÖRLERİ Amaç: Denizli ilinde yaşayan 40 yaş üstü erişkinlerde kronik bronşit prevalansının ve etki eden risk faktörlerinin araştırılması. Metod: Denizli il merkezinde yaşayan, toplam 1203 kişi kronik bronşit yönünden araştırıldı. European Community Respiratory Health Survey II (ECRHS D) anketinden modifiye edilerek hazırlanan anket formu kullanıldı. Görüşme, 15 Ekim - 15 Aralık 2002 tarihleri arasında hekim tarafından yüz yüze uygulandı. Bulgular: Kronik bronşit prevalansı erkeklerde % 15.0 ve kadınlarda % 5.9 olarak bulundu (toplam % 10.2). Kronik bronşit prevalansı erkeklerde kadınlardakinden anlamlı derecede daha yüksek tespit edildi (p=0.0001). Sigara içimi de erkeklerde kadınlara göre daha yüksekti (p=0.0001). Kronik bronşit prevalansı sigara içenlerde % 18.9, içmeyenlerde % 6.1 ve sigarayı bırakmış olanlarda % 8.1 idi (OR=2.865, % 95 CI 1.932-4.248, p=0.0001). Erkeklerde kronik bronşit prevalansı sigara içenlerde % 21.8, bırakmışlarda % 9.6, hiç içmemişlerde % 6.9 idi (p=0.0001). Kadınlarda ise kronik bronşit prevalansı ile sigara içimi arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sigara içenler içinde kronik bronşit; 30 paket-yıl'dan fazla içmiş olanlarda, 30 paket-yıl'dan az içmiş olanlara göre anlamlı derecede daha yüksek idi (p=0.0001).
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY PREVALENCE OF CHRONIC BRONCHITIS AND RISK FACTORS IN ADULTS LIVING IN THE CENTRE OF DENİZLİ Aim: To investigate the prevalence of chronic bronchitis and risk factors in adults who were older than 40 years of age living in Denizli. Methods: A total of 1203 persons living in the centre of Denizli, a city of Turkey, were investigated for the presence of chronic bronchitis. Modified questionnaires of European Community Respiratory Health Survey II (ECRHS II) were used. Interviewing applied by face to face with a doctor between October 15 and December 15, 2002. Results: 15.0% of males and 5.9% of females were diagnosed as chronic bronchitis (total 10.2%). The prevalence of chronic bronchitis was significantly higher in males than females (p=0.0001). Smoking was significantly higher in males when compared with females (p=0.0001). The prevalence of chronic bronchitis was 18.9% in smokers, 8.1% in ex-smokers and 6.1% in non-smokers (OR= 2.865, 95% CI 1.932-4.248, p=0.0001). The prevalence of chronic bronchitis was 21.8% in smoker-males, 9.6% in ex-smoker-males and 6.9% in non-smoker-males (p=0.0001). There was no relatinoship between smoking habit and prevalence of chronic bronchitis in females. The prevalence of chronic bronchitis was significantly higher in smokers who smoked more than 30 packet- years when compared with the smokers who smoked lower than 30 packet-years (p=0.0001).