Erektil disfonksiyonun değerlendirilmesinde IIEF (Uluslararası erektil fonksiyon indeksi) ile noktürnal penil tümesans testi parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of IIEF with parameters of nocturnal penile tümescence testing for evaluation of erectile dysfunction
  1. Tez No: 132418
  2. Yazar: NİDA ZAFER TOKATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Amaç: Erektil disfonksiyon tanısında ve şiddetini belirlemede kullanılan IIEF'in (Uluslararası Erektil Fonksiyon Değerlendirme Anketi) erektil fonksiyonu sorgulayan alan skorları ile Noktürnal Penil Tümasans- Rijidite testi parametrelerini karşılaştırmak ve IIEF'nin ED tanısmdaki yeterliliğim değerlendirmek. Hastalar ve Yöntem: Ocak 2001 -Mart 2003 tarihleri arasında ED yakınması ile başvuran ve yaş ortalaması 46 (24-75) olan 90 erkek çalışmaya alındı. Çalışmaya alman tüm erkekler standart 15 sorudan oluşan IIEF formlarını doldurdu ve bu anketin erektil fonksiyonu sorgulayan 1., 2., 3., 4., 5. ve 15. sorularına verilen cevaplar ile elde edilen erektil fonksiyon alan skoruna göre hafif ED,orta şiddette ED,şiddetli ED ve ED olmayan olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Ardından bu erkeklere 2 gece üst üste RigiScan cihazı ile noktürnal penil tümesans ve rijidite testi yapıldı.NPTR testi ile elde edilen 6 parametrenin (ereksiyon sayısı,ereksiyon süresi,TAU base,RAU base,TAU tip,RAU tip) IIEF anketi ile oluşturulan gruplar arasındaki dağılımına ve IIEF-EF skoru ile korelasyonuna bakıldı.Ayrıca yine bu erkeklere ait risk faktörlerinin de (DM,HT,ASKH,dislipidemi ve sigara) ED grupları arasındaki ve her bir grubun kendi içindeki dağılımı analiz edildi. 54Sonuçlar: IIEF-EF skorlarına göre 90 erkeğin 16'srnda (%18) şiddetli ED, 21 'inde (%23) orta şiddetli ED, 41 'inde ise (%46) hafif ED olduğu buna karşılık 12 (%13) erkekte ED olmadığı görüldü. Bu gruplarda bulunan erkekler arasında risk faktörlerinin dağılımına bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (P>0.05). Bu çalışmanın asıl amacını oluşturan IIEF-EF skorları ile NPTR testi, parametreleri karşılaştırıldığında ; hafif,orta şiddette ve şiddetli ED grupları arasında 6 NPTR testi parametresinin hiçbirisinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamadı (P>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: To compare the parameters of Nocturnal Penil Tumescence and Rigidity (NPTR) testing with erectile function domain score of IIEF (International Index of Erectile Function), which is used in diagnosis and determining the severity of erectile disfunction, and to assess the sufficiency of IIEF in the diagnosis of ED. Patients and Method: 90 men, mean age 46 (24-75), presenting with ED to our clinic between January 2001 -March 2003 were included in the trial. All of the men answered the standart IIEF (15 questions) forms and are divided into 4 groups as mild ED, moderate ED, severe ED and no ED according to erectile function domain score that is obtained from 1, 2, 3, 4, 5 and 15 questions. Then these men were performed nocturnal penil tumescence and rigidity test with RigiScan monitor for 2 consequtive nights. The distribution of the 6 parameters of NPTR testing ( number of erections, duration of erections, TAU base, RAU base, TAU tip, RAU tip) among the 4 groups and the correlation with IIEF-EF score were evaluated. Additionaly the distribution of the risk factors (diabetes mellitus, hypertension, atherosclerotic heart disease, dislipidemia and smoking) both among the 4 groups and in each group were analysed. 56Results: According to IIEF-EF scores of 90 patients, 16 (%18) had severe ED, 21 (%23) moderate ED, 41 (%46) mild ED and 12 (%13) no ED. There was not any statistically significant difference between the risk factors among the men in these groups (p>0.05). When the IIEF-EF scores compared with parameters of NPTR testing, no statistically significant difference was obtained among ED groups (mild, moderate, severe) (p>0.05).