Opstrüktif benign prostat hiperplazili hastalarda transvezikal prostatektomi öncesi ve sonrası mesane fonksiyonlarını basınç-akım çalışması ve IPSS parametreleri ile değerlendirilmesi ve sonuçların operasyon sınırında alınan defrüsör biopsilerinde...
The evaluation of preoperative and postoperative bladder functions with pressure-flow studies and IPSS in patients with obstructed BPH who underwent TVP operation and correlation of the detrusor collagen type I/III ratio which obtained during the ope...
- Tez No: 132417
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET: AMAÇ: Bu çalışmada amaç,obstrüktif semptomları olan BPH lı hastalarda transvezikal prostatektomi öncesi ve sonrası basınç-akım çalışması ve IPSS değerlendirmesi yaparak operasyonun, ilk idrar hissi oluşumundaki volüm ve basınç, maksimum kapasiteye ulaşıldığında ki volüm ve basınç, Q max değeri, rezidüel idrar miktarı ve IPSS değeri üzerine olan etkilerinin araştırılması ve mesane biopsisinde saptanan Tip I ve Tip III kollajen yoğunluklarının aynı parametreler üzerinde iyileşme oranına olası etkisinin araştırılması. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmaya kliniğimizde Haziran 2002 -nisan 2003 tarihleri arasında transvezikal prostatektomi operasyonu geçiren 24 hasta dahil edildi. Bu hastalara preoperatif ve postoperatif 6. ayda basınç akım çalışması ve IPSS değerlendirmesi yapılarak operasyonun başarısı incelendi.Aynı zamanda bu hastalardan operasyon sırasında da açık mesane biosisi alınarak bu preparatlarda Tip I ve Tip III kollajen araştırıldı. Patoloji sonuçlarına göre hastalar Tip I kollajen yoğunlukta olan hastalar ( Grup I ) ve Tip III kollajen ağırlıkta olan hastalar ( Grup 2 ) olarak 2 ye ayrıldı. Bu iki grup arasında ameliyat sonrası parametrelerdeki değişikliklerde anlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırıldı. SONUÇLAR: Operasyondan 6 ay sonra yapılan değerlendirmede hem IPSS değerlerinde hem de basınç- akım çalışmasında saptanan ilk idrar hissi oluşumundaki volüm ( % 25 artış )-basınç ( %44 azalma ),maksimum mesane kapasitesine ulaşıldığında ki volüm ( % 125 artış )-basınç ( % 40 azalma ), Q max değeri ( % 1 56 artış ) ve rezidüel idrar miktarı ( % 67 azalma ) 42parametrelerinde saptanan değişim istatistiksel olarak anlamlı ( her bir paramere için hesaplana p değeri < 0.001 idi ) bulundu.Kollajen tipi yoğunluğuna göre iki gruba ayrılan hastalar arasında yukarıdaki parametreler karşılaştırıldığında her bir gruptaki hasta sayısının yeterli olmaması nedeniyle istatistiksek olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı.Ancak her iki Gruptaki parametrelerin değişimleri incelendiğinde, Grup I de tedaviye yanıtın daha yüksek olduğu saptandı. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY; PURPOSE: The purpose of this study is the evaluation of the effects of transvesical prostatectomy on the first desire volume and pressure, maximal capacity volume and pressure, Q max value, residuel amount of urine and IPSS values by performing preoperative and postoperative pressure-flow studies and IPSS evaluation on the patients with diagnosis of benign prostatic hyperplasia and obstructive symptoms. In this study, Type 1 and Type 3 collagen densities of the bladder biopsies which were taken intraoperatively were correlated to the same parameters and the effects were evaluated. MATERIALS AND METHOD: 24 patients who were performed transvesical prostatectomy between June 2002 and April 2003 in our clinic were included in this study. Pressure flow study and IPSS evaluation were performed preoperatively and and six months after the operation and the success of the operation is examined. Bladder biopsies were also taken from these patiens intraoperatively and type 1 and type 3 collagen amouts of the samples taken were investigated. The patients are cathegorized into 2 groups according to the pathology results; the patients which had a higher density of type 1 collagen is named as group 1 and the patients which had a higher density of type 3 collagen is named as group 2. These two groups are compared for any significant changes in the parameters after the operation. RESULTS: The following parameters were evaluated six months after the operation and first desire volume (25% increased), pressure (44% decreased), volume at maximal capacity (125% 44increased), pressure (40% decreased), Q max value (156% increased) and residuel amount of urine (67% decreased) evaluated with both the IPSS values and pressure flow studies are found statistically significant (pO.OOl for each parameter). When we compare these parameters ; taken from the patients that were seperated into two groups according to then- density of collogen types, there is no statistically significant difference between them because of the inadequate number of the patients. But when we study the changings of the parameters, we found that the curability is higher in Group lthan the other. 45