Deneysel peritoneal hidatoziste klorhekzidin glukonat'ın etkinliği
Effects of cholor hexidine gluconat in the treatment of experimental peritoneal hidatosis
  1. Tez No: 132503
  2. Yazar: İBRAHİM KENAN PÜRYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT KARADAYI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET DENEYSEL PERITONEAL HİDATOZİSTE KLORHEKZİDİN GLUKONAT'IN ETKİNLİĞİ Giriş : Kist hidatik cerrahisi sırasında parazitin yayılanından kaçmmak için, skolosidal ilaçlar emdirilmiş spançlann operasyon alanına yerleştirilmesine ve kist içine skolosidal ilaç verilmesine rağmen, kist hidatik ameliyatı sonrasında, peritoneal hidatozis en önemli komplikasyon olarak karşımıza çıkar. Bu çalışmada; skolosidal etkinliği in vitro olarak ispatlanmış, klorhekzidin glukonat solüsyonunun, deneysel olarak oluşturulan peritoneal hidatoziste etkinliğini araştırmayı amaçladım. Gereç ve Yöntem : Bu çalışma için 250-350 gr. ağırlığında 3 aylık 75 adet Wistar-albino sıçan kullanıldı. Hidatik kisti olan koyun karaciğerinden elde edilen Echinococcus granulosus protoskoleksleri, 1 ml'de 1500 canlı protoskoleks içerecek şekilde yoğunlaştırıldı. Protoskolekslerin canlılığı ve klorhekzidin glukonat solüsyonunun % 4 ve % 0.4'lük konsantrasyonlarının skolosidal etkinliği in vitro olarak tespit edildi. Hazırlanan yoğunlaştırılmış protoskoleksler içeren hidatik kist solüsyonundan, üç ayn gruba ayrılan sıçanların batın içine 2 mi. inoküle edilerek peritoneal hidatozis oluşturuldu. Beş dk. beklendikten sonra Grup Fde ki deneklere (Kotrol Grubu, n : 25) % 0.9 NaCl, Grup H'deki deneklere % 4 klorhekzidin glukonat (n : 25), Grup ÜT deki deneklere (n : 25) % 0.4 klorhekzidin glukonat'tan 5 mi. batın içine verilerek skolosidal ajanın etkin olduğu süre kadar (10 dakika) beklendi ve batm içi kurulanarak kapatıldı. Sıçanlar 6 ay yaşatıldıktan sonra hayatta kalanlar sakrifiye edilerek, batın içi kist sayısı, kist boyutu, ve yapışıklık oluşumu yönünden incelendi Peroperatif ve Postoperatif mortalite ve keşi yeri kayıtları tutuldu. Sonuçlar : Kontrol grubunda ki tüm sıçanlarda peritoneal hidatozis oluşurken % 4 ve % 0.4'lük klorhekzidin glukonat gruplarında hiç kist hidatik oluşmadı. Yüzde 0.4'lük klorhekzidin glukonat in vitro daha kısa sürede (5 dk.) skolosidal ajan olarak etkinlik gösterdi. Yüzde 4'lük klorhekzidin glukonat, % 0.4 klorhekzidin glukonat'a göre daha toksik ve mortalite oranı daha fazla olarak bulundu. Yüzde 4 klorhekzidin glukonat hiç peritoneal yapışıklık göstermez iken, % 0.4 klorhekzidin glukonat kontrol grubuna göre daha az yapışıklığa sebep oldu. Sonuç olarak bu çalışma verilerine göre; % 0.4'lük klorhekzidin glukonat konsantrasyonunun toksik olmayan, etkili ve kontrolgrubuna göre daha az yapışıklığa sebep olan bir skolosidal ilaç olduğunu düşünmekteyim.
Özet (Çeviri)
VI ingilizce özet EFFECTS OF CHLORHEXIDINE GLUCONATE IN THE TREATMENT OF EXPERIMENTAL PERITONEAL HIDATOSIS Introduction : Although injecting scolisidal solutions into the hydatid cyst and preserving the operative field with sponges soaked in scolicidal agents have been used to avoid dissemination of the parasite during surgery, Intra-Peritoneal Hydatosis (IPH) following hydatid cysts operation still remains the most important complication. In this study, we aimed to investigate the effects of chlorhexidine gluconate that was proved to be a scolicidal agent in vitro in the treatment of experimental IPH. Material and Method : Seventy-five 3 months old Wistar-albino rats, weighing 250-3 50g, were used in this study. IPH was produced by inoculation with 1ml of a suspension containing approximately 1500 viable Echinococcus granulosus protoscolex. The protoscolex had been obtained from sheep livers infected with hydatid cyst. Viability of protoscolex was determined with in vitro experiments before inocculation process. The rats were undervend to a median laparotomy for the instillation of 2ml of the scolicidal solution into the peritoneal cavity and subjected to, 0.9% NaCl (Groupl, n=25), 0.4% chlorhexidine gluconate (Group n, n=25), or 4% chlorhexidine gluconate (Group HI, n=25). The rats were sacrificed after 6 months of follow-up, and number of isolated cysts, peri- and post-operative death, toxicity and adhesion formations were evaluated. Results : Cyst formation did not occur neither 0.04 % nor 4 % chlorhexidine gluconate groups compare to control group. In conclusion : 0.04 % Chlorhexidine gluconate was found to be the most potent and non toxic agent used in this study.