Samsun-İncesu deresinin alg florası üzerinde araştırmalar
Studies on the Algal flora of the incesu stream, Samsun-Turkey
- Tez No: 13251
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF GÖNÜLOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
-III- SAMSUN - İNCESU DERESİ' NİN ALG FLORASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR ÖZET İncesu deresi algleri Şubat 1989 - Mart 1990 tarihleri arasında araştırıldı. Fitoplankton, epipelik, epllitik ve epifitik alg kommunitelerinde Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta diviziolarına ait toplam 150 taxnon tespit edildi. Fitoplanktonda Bacillariophyta üyeleri hakimdir. Chlorophyta.Cyanophyta ve.Euglenophyta üyeleri ise daha az sayıda bulunan türlerdir. Epipelik algler arasımla Bacillariophyta' dan Achnanthes, Amphora, Navicula Nitzgchia ve Synedra türlerine bol olarak rastlanmaktadır. Epifitik ve epllitik alglerden Bacillariophyta divisiosuna dahil cocconels cyabella, Gomphonema türlerinin bol olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-IV- STUDIES ON THE ALGAL FLORA OF THE İNCESU STREAM, SAMSUN-TURKEY ABSTRACT The algae of İncesu Stream were studied from February 1989 to March 1990. On hundred fifty phytoplankton, epipelic, epilitic, epiphytic taxa are identified belonging to Bacillariophy ta, Chlorophyta, Cyanophyta and Euglenophyta d i visions. Bacillariophyta, is dominant in phytoplankton. Chlorophyta, Cyanophyta and Euglenophyta members are subdominant. Some species of Achnanthes, Amphora, Navicula, Nitzschia and Synedra from Bacillariophyta are abundant among epipelic algae. Cocconeis, Cymbella and Gomphonema in Bacillariophyta from apifitic and epilitic algae are abundant.