Samsun piyasasında satışa sunulan tereyağlarının bazı nitelikleri üzerine bir araştırma
A Research on some physical, chemical and microbiological characterisistics of butter in retail markets of Samsun city
- Tez No: 11234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEREN OYSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
66 6. ÖZET Samsun'un muhtelif mahallelerinde bulunan, tesadüfi olarak seçilmiş toplam 70 adet (35 adedi kış, 35 adedi de yaz sezonu için olmak üzere) bakkal ve marketlerden tuzsuz mutfak tereyağ ları alınarak fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik yönden ince lenmiştir. 1. Tereyağlarının ortalama su miktarları, yaz sezonu için % 21.19±1.64, kış sezonu için % 23.25±1.78, genel olarak da % 22.22±1.71 olarak tesbit edilmiştir. Yaz ve kış sezonu satın alınanların ortalama su miktarları istatistiki anlamda farklılık göstermemiştir (P>0.05). 2. örneklerin ortalama süt yağı miktarları, yaz sezonu için % 75.99±1.68, kış sezonu için % 75.48±1.76 ve genel olarak da % 75.74±1.72'dir. iki sezon arasında süt yağı oranı açısından da istatistik! anlamda fark bulunmamaktadır (P> 0.05). 3. Yağsız kurumadde miktarları, yaz sezonunda % 2.31±0.74, kış sezonunda % 1.17±031, genelde de % 1.74±0.57 olarak tesbit edilmiş olup; yazın satın alınan tareyağların yağsız kurumadde oranları kışın satın alınanlara oranla önemli derecede yüksek bulunmuştur (P0.05). 7. Analizler sonucu ortalama erime noktası derecesinin yaz sezonunda 28.52±0.41°C, kış sezonunda 30,74±0. 37°C, genelde de 29.63±0.39°C olduğu tesbit edilmiş, kış sezonu satın alman te reyağarınm erime noktası yaz sezonunda satın alınan te reyağlarından önemli derecede daha yüksek bulunmuştur (P0.05). 10. örneklerde ortalama peroksit sayısı, kış sezonunda 0.61±0.03, yaz sezonunda 0.97±0.04, genelde de 0.78±0.04 'olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
69 7. SUMMARY Physical, chemical and microbiological analysis of 70 un sal ted butter samples (35 for winter season and 35 for summer season) collected at random from grocery shops and supermarkets at the different suburbs of Samsun city have been carried out and the results obtained are as follows 1. It has been found out that avarage water content of summer butter samples is about 21.19±1.64 %, winter samples 23.25±1.78 %, and in general 22.22±1.71 %. There is no consider able difference between summer and winter water samples relating with statistical values (P>0.05). 2. Avarage butterfat in summer samples is 75.99±1.68 %, in winter samples 75.48±1.76 %, and in general 75.7 4±1.72 % There is no considerable difference between summer and winter samples relating with statistical values (P0.05). 7. It has been found out that melting point in summer sam ples is 28.52±0.41°C, in winter samples 30.74±0. 37°C, and in general 29.63±0.39°C. Melting point in winter samples is consid erably higher than summer samples (P0.05). 10. Avarage peroxide value in winter samples is 0.61±0.03, in summer samples 0.97±0.04, and is general 0.78±0.04.