Ratlarda oluşturulan deneysel akut pankreatit modelinde antitrombin-III'ün erken dönem etkileri
- Tez No: 132549
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Ratlarda Oluşturulan Deneysel Akut Pankreatit Modelinde Antitrombin- IH'ün Erken Dönem Etkileri Akut pankreatit gelişimi üzerine deneysel çalışmalarda etkili olduğu gösteri len pek çok etken maddenin klinik çalışmalarda yararının olmadığı görülmüştür. Pankreatit patofi2yolqjisinin anlaşılmasında büyük ilerlemeler olmasına karşın pankreatit gelişimini veya seyrini hafifletebilecek etken bir madde tanımlan- mamıştır. Bu çalışma AT-III'ün deneysel akut pankreatit modelinde erken dönem de etkisi olup olmadığım ortaya koymak üzere yapılmıştır. Bu amaçla 26 adet Wistar-Albino cinsi ratda bilio-pankreatik kanalı bağla yarak oluşturulan akut pankreatitin neden olduğu histolojik değişiklikler (asiner nekroz, hemoraji ve yağ nekrozu, intralober- intraasiner ödem, interlober ödem, periduktal inflamasyon, asiner inflamasyon, vaskülit, Langerhans adacık infiltrasyonu ve fıbrozis) ve labaratuvar parametreleri (glukoz, SGOT, LDH, amilaz, kalsiyum, direk bilirubin, BUN, hematokrit, lökosit ve baz açığı) incelenmiştir. Sham, kontrol ve tedavi grubu olmak üzere üçe ayrılmış, ikinci ve üçüncü gruplarda bilio-pankreatik kanal bağlandıktan sonra üçüncü gruba intravenöz AT- III verilmiştir. Sham grubunda sadece duodenum ve bilio-pankreatik kanal diseksiyonu, kontrol grubunda sham grubuna ek olarak bilio-pankreatik kanal ligasyonu ve tedavi grubunda bunlara ek olarak AT-III enjeksiyonu yapılmıştır. İşlemlerden 48 saat sonra pankreas ve kan örnekleri alınmıştır. 47Sonuç olarak, AT-üTün ödem ve vasküliti anlamlı şekilde azaltmasının akut pankreatitin klinik olarak daha hafif seyretmesine gerek sıvı kaybını azaltarak gerekse antünflamatuar etki göstererek komplikasyonlârın önlenmesinde yararlı olabileceği düşünülmüştür. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Early Phase Effects of AT-III on Experimental Model of Acute Pancreatitis in Rats. Autodigestion and impairment of microcirculation play a role in the pathogenesis of acute pancreatitis. In this study the effect of AT-III on the histopathological changes and Ranson criteria was invastigated. Acute pancreatitis was induced in 26 Wistar Albino rats by ligation of the main bilio-pancreatic duct. Animals were devided in to three groups as sham, control and treatment. Control and treatment group had ligation of main bilio- pancreatic duct and only the treatment group received AT-III. Laparotomy, manipulation and disection of pancreaticoduodenal area was performed in the sham group. For the histopathological examination (acinar necrosis, hemorragia and fat necrosis, intralober- intraacinar edema, interlober edema, periductal inflamation, acinar inflamation, vasculitis, Langerhans island infiltration and fibrosis) animals were sacrificed at 48 hours following main bilio-pancreatic duct ligation and pancreas were removed. Blood samples were taken for glucose, SGOT, LDH, amilase, calcium, bilirubine, BUN, Hct, WBC and arterial blood gas analyses for BE levels measurement. AT-III treatment significiantly reduced edema and vasculitis, and had no effect on degree of pancreatitis. Results suggest that improved inflammatory changes might be attributed to anti-inflamatory proportion of AT-III. 49