Önceden sintigrafi ile tiroid bezinde nodül tespit edilerek genel cerrahi kliniğine sevk edilmiş hastalarda fiziksel muayene ile eşzamanlı tiroid ultrasonografisinin karşılaştırılması
Comparison of physical examination findings to that of simultaneosly obtained thyroid ultrasonography in patients with thyroid nodules which were diagnosed by previous scintigraphy
  1. Tez No: 132550
  2. Yazar: OĞUZHAN SUNAMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE DÜREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tiroid nodüllerinin teşhisinde ilk basamak fizik muayenedir. Toplumda yetişkinlerin % 5 inden azı fizik muayenede ele gelen nodüle sahiptir. Ancak ultrasonografık araştırmalar toplumdaki tiroid nodul prevalansımn daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bu nodüllerin % 95 inden çoğu selim hastalıkların sonucunda oluşur ve hiperplastik, kölloid ve kistik nodüller gibi tiplere ayrılır. Nodüllerin % 1 ile % 3 ü habaset riski taşır ve bu nedenle doğru ve güvenilir yöntemlerle teşhis ve takibi gerekir. Tiroid ultrasonografisi günümüzde nodüllerin teşhis ve takibinde kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Bu klinik çalışmada fizik muayenede bulunan nodüllerin ultrasonografık bulgularla sayı ve lokalizasyona göre karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Physical examination is the first step in diagnosis of thyroid nodules. Less than 5% of adult people have a palpable nodule in population. But, ultrasounographic studies revealed that nodule prevalance is higher than this ratio. More than 95% of this nodules are formed next to the benign diseases and classified in to types like hyperplastic, colloid, cystic etc. 1% to 3 % of nodules contain malignancy risk so necessitate accurate and reliable diagnostic methods for diagnosis and management. Thyroid ultrasonography is a very reliable method being used in diagnosis and management currently. We compared the number and location of the nodules found in the physical examination to that of the ultrasonography in this clinical study.