İstanbul'da dolum sonrası kaynak sularının mikrobiyolojik incelenmesi
- Tez No: 132588
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VECDET ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
7.0ZET Yeryüzüne çıktığı andan tüketiciye ulaşıncaya kadar her aşamada bilimsel ve titiz bir çalışma ile şişelenen doğal kaynak sulan, su ve mineral ihtiyacımızı karşılamada uygun bir seçenek oluşturmaktadır. Haziran-Temmuz- Ağustos 2002 tarihleri arasında İstanbul'da kaynakları olan doğal kaynak suyunun kaynak çıkışları ile bu suların piyasada satışa sunulan su örnekleri mikrobiyolojik yönden incelendi. İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri ile birlikte 25 adet kaynak çıkışlarından alman örnekler ile aynı kaynakların piyasada satışa sunulan 80 adet su örnekleri 2001 tarihli yönetmelikte belirtilen tüm mikrobiyolojik parametreler incelendi. Kaynaktan alman numunelerin toplam bakteri bakımından Çatalca %80, Beykoz %80, Şile %50, Eyüp %55'i yönetmeliğe uygun görülmüş olup geri kalan yüzdelik değerlerin uygun olmadığı görüldü. Piyasadan alman toplam 80 adet su örneklerinin toplam bakteri bakımından Çatalca %62, Beykoz %47, Şile %75, Eyüp %64'ü yönetmeliğe uygun bulunmuş olup geri kalan yüzdelik değerlerin uygun olmadığı görüldü. Bölgelerde yapılaşmanın çok fazla oluşu ve kaynakların koruma alanlarının korunamadığı ortaya çıkmıştır. İstanbul'un su kaynaklarında en fazla kirlilik oranı havanın nem oranının arttığı aylar olarak görüldü. Piyasadan alman su örneklerinin kirliliği, tesisin hijyenik şartlara uymadığının göstergesidir. İşletmenin depolama, ambalajlama, sanitasyon (UV ozonlama) gibi kurallara uymadığı görülmüştür. Polikarbon damacanaların iyi dezenfekte edilemediği belirlenmiştir. 76
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Natural spring, which are scientifically and carefully bottled between the source and delivery to the customer, are a convenient choice to meet mineral needs. Between June and August 2002, water samples obtained directly from the natural spring water sources in İstanbul and as from their bottled examples in the market place were microbiologically analyzed. In the presence of officials from the Istanbul City Health Department, 25 samples directly from the sources and 80 samples of water from these same sources on sale in the market were collected and analyzed according to the bacteriology parameters stated in the 2001 regulations. The water specimens collected from the source were evaluated for bacterial contamination. Since the results of total bacter were found as 80% Çatalca, 80% Beykoz, 50% Şile, 55% Eyüp were found suitable, but the rent were considered as unsuitable. The water specimens collected from the market were evaluated for bacterial contamination. Since the results of total bacter were found as 62% Çatalca, 47% Beykoz, 75% Şile, 64% Eyüp were found suitable, but the rent were considered as unsuitable. Natural spring water sources in the Eyüp region were demonstrated to be much more polluted than those in other areas of the city. It was seen that the water sources in the Eyüp area had been sufficiently conserved due to th excessive housing in the area. The population ratio in Istanbul's water sources increases when the moisture in the air rises in the months of June, July, and August. The population in the water samples collected from the market showed that the water poduction plants had not conformed with the hygiene rules. It was observed that the plants had not obeyed the sanitation (UY ozonization), packing and storage rules. This shows that polycarbon bottles are not being disinfected as it required. Bacteriological inspection and quality control should be performed at every stage of processing between the source and delivery to the customer. 77