Paralarda sahtecilik suçları
- Tez No: 132594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
81 ÖZET Para, bütün toplumlarda alış verişte kullanılan zorunlu değişim aracıdır. Bu zorunluluk, devlet tarafından kendisine verilir. Herkes bu durumu kabul eder. Bu nedenle paraların gerçek olduğuna dair güven oluşur. Sahtekarlığı geniş anlamda alırsak, yalan olan, gerçeğe aykırı olan, gerçeğe benzetilen her şey sahtedir. Sahtekarlığı dar anlamda alırsak, belli bir yarar sağlamak için gerçeğin isteyerek değiştirilmesidir. Ceza Kanunu ikinci kitabının altıncı babında dar anlamda sahtekarlıkları düzenlemiştir. Ceza Kanunumuz, tedavülde bulunan milli veya yabancı parayı tedavülde bulunduğu sürece koruma kapsamına almıştır. Kalpazanlık suçlarında sonuca götürücü her aşama ceza yaptırımına bağlanmıştır. En son aşama sahte paraların piyasaya sürülmesidir. Bu aşamaya götüren her hareket -taklit, tağyir, memlekete sokmak, muhafaza etmek, tedavüle koymak, aracılıkta bulunmak gibi- cezasız bırakılmamıştır. Sahte para piyasaya süren kişi kendisine menfaat sağlamak amacını taşımalıdır ki cezalandırılabilsin. Bu menfaati sağlamayı amaçlayan kişilerden Bakırköy Mahkemelerinde yargılananlara ait kişisel veriler incelenmiştir. Bu kişilerin ayrıca yargılanmaları sonucunda verilen kararlar, yargılama süresi, karar türü gibi önemli noktalar dikkate alınmıştır. Tüm bu çalışmamızda kalpazanlık suçlarının teorik yapısı ile günümüze yansıması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY Money is considered by all societies as the compulsory exchanging means. This aforementioned privilige power is given by states. This compulsory and privilige situtation is accepted by all and this situation creates a firm confidence regarding its originality. Taking the conterfeiting by the widest mean. Fake stuffs which can be described as :ontrary to the fact and as imitation.By the limited mean.Conterfeiting is changing the fact in order to obtain a certain profit. This kind of conterfeiting is held by turkish penal code in second book and sixth part. National and foreign moneys are protected by turkish codes as long as they are in :irculation. Each step of the conterfeiting, which aims the illegal result, is punished by the criminal code. The last step of the conterfeiting is to spread the fake money to the circulation. The other steps before the last one are : imitation, alternation, to use in the country narkets, to hide,to place in the circulation,mediation,to buy, to receive. To make profit is the main condition to punish the individuals who place the fake noney in circulation, from which brought to conclusion,80 files belongs 1998-99, are examined in this study. İn our study theoricial situation and its reflection to the present day has been examined.