Ankara Üniversitesi öğrencilerinin para sahteciliği farkındalığının belirlenmesi
Determination of awareness of money fraud by students of Ankara University
- Tez No: 501609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik İncelemeler ve Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ankara Üniversitesi Öğrencilerinin Para Sahteciliği Farkındalığının Belirlenmesi Para sahteciliği, paranın kendisi kadar eskidir. Öyle ki, çeşitli kaynaklarda“dünyanın ikinci en eski mesleği”olarak nitelendirilmiştir. Buna karşılık tarihin her döneminde para sahteciliğinin önüne geçmek adına çeşitli önlemler alınmış, teknolojinin gelişmesine paralel olarak bu önlemlerde de çeşitli farklılaşmalar görülmüştür. Günümüzde ise alınan güvenlik tedbirlerinden dolayı para sahteciliği oldukça zorlaşmış olmasına rağmen, kalpazanlık devam etmektedir. Bu araştırmada Ankara Üniversitesi öğrencilerinin sahte para konusundaki bilgi düzeyini ortaya koyulmak sureti ile, adli bilimler eğitimi alan öğrenciler ile almayan öğrencilerin bilgi düzeyinin karşılaştırılması yapılmıştır. Adli bilimler eğitimi ala ve almayan gruplardan 50'şer öğrenci seçmek sureti ile toplam 100 kişilik katılımcı grubu belirlenmiş 20 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Türk Lirasının güvenlik özelliklerini bilme, sahte banknotun alındığı yer, sahte banknotlar konusunda kurs/eğitim gereksinimi, sahte banknottan şüphelenme halinde kontrol edilen özellik, sahte para mağduriyeti yaşanması durumunda emniyet güçleri ile iletişime geçme ve sahte para konusunda internet ve medya kanalları aracılığı ile yapılan bilgilendirmeleri yeterli bulma açısından adli bilimler eğitimi alan çalışma grubu ile almayan kontrol grubu arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Diğer taraftan; yabancı paraların güvenlik önlemlerini bilme, günlük hayatta harcama yapılırken tercih edilen yöntem, sahte para ile karşılaşma durumunda yapılanlar, karşılaşılan ya da şüphelenilen paranın sahte olup olmadığına karar verme şekli, banknotlardaki güvenlik özelliklerini öğrenme kanalı, alınan paranın sahte olup olmadığını kontrol etme sıklığı, en çok dikkat edilen banknot türü, sahteciliğe karşı duyarlı olunan para türü, para sahteciliğinden korunmak için teknolojik ürün kullanma durumu, para sahteciliğinden korunmak için kullanılan teknolojik ürün türü, sahte para konusunda mağduriyet yaşama durumu ve sahte paradan doğan mağduriyetin giderilmesine ilişkin alınan hizmet hakkındaki görüşler açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of Awareness of Money Fraud by Students of Ankara University Money fraud is as old as money itself. Thus, it was described as“the world's second oldest profession”in various sources. However, in every period of history, various measures have been taken in order to prevent currency forgery and various measures have been observed in these measures parallel to the development of technology. Today, counterfeiting is very difficult due to security measures taken, but counterfeiting is ongoing. In this research, the level of knowledge of counterfeit money of the students of Ankara University was revealed, and the level of knowledge of students who had forensic science education was compared to those who did not. A questionnaire consisting of 20 questionnaires with a total of 100 participants was selected by selecting 50 students from the forensic sciences and non-sciences groups. According to the findings obtained from the research, knowing the security features of the Turkish Lira, the place where the counterfeit banknotes are taken, the course / training requirement about the counterfeit banknotes, the feature controlled in case of suspicious banknotes, the internet and media channels about communication with the security forces and counterfeit money in case of counterfeit money grievances There was a significant difference between those who did not receive forensic science and those who did not. On the other hand; Knowing the security measures of foreign currency, the preferred method of spending in daily life, the structures in case of counterfeit money, the way of deciding whether counterfeit or fraudulent money is falsified, the security features of the banknotes, the frequency of checking the counterfeit money, The type of banknote being considered, the type of money sensitive to fraud, the use of technological products to protect against money fraud, the type of technological product used to protect against money fraud, the victimization of counterfeit money, and the remedies of counterfeit money No significant difference was found.